Prezydent RP, Andrzej Duda zaprosił samorządowców 27 maja br. do Belwederu z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Odznaczył 38 osób, w tym samorządowców ze Związku Miast Polskich.

Prezydent RP, Andrzej Duda zaprosił samorządowców 27 maja br. do Belwederu z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Z okazji święta, wyznaczonego w rocznicę pierwszych wolnych wyborów samorządowych z 1990 roku Prezydent RP odznaczył 38 osób związanych z samorządem terytorialnym, w tym również samorządowców z miast należących do Związku Miast Polskich. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali m.in.: Magdalena Majewska, burmistrz Kępic, Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny, Witold Ossowski, burmistrz Brus, Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza miasta Tarnowskie Góry, Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby, Waldemar Szumny, Radny RM Rzeszów; Srebrny - Paweł Grzybowski, burmistrz Rypina i Wojciech Komarzyński, Radny RM w Brzegu, a Brązowy - Paweł Osiewała, prezydent Sieradza (wiceprezes ZMP) i Janusz Śnietka, Radny RM w Tarnowskich Górach.

Prezydent Duda podziękował im za dotychczasową służbę mieszkańcom, społecznościom lokalnym i Rzeczpospolitej. Dziękował też za budowanie wspólnoty lokalnej i regionalnej. I prosił o jeszcze.

- „Rok 2019 z samorządowego punktu widzenia jest bardzo znaczący. Bo to rok stulecia wydania przez marszałka Józefa Piłsudskiego, Naczelnika Państwa dekretu o samorządzie miejskim, pierwszego samorządowego aktu wydanego w II Rzeczypospolitej.” – mówił Prezydent. - „To 24 lutego 1919 roku samorządność terytorialna odrodzonej Rzeczypospolitej - odrodzonej po 123, a czasem nawet więcej, po 146 latach dla niektórych jej części – zaczęła się tworzyć. Już wtedy było przeświadczenie, że potrzebna jest decentralizacja państwa, rządzenie się także na tym niższym poziomie, jak najbliżej obywateli.”
Prezydent przypomniał powojenną historię Polski, kiedy to komuniści zlikwidowali samorządność. Potem przywołał przełomowy rok 1989, kiedy Polakom udało się odzyskać wolność i suwerenność. I natychmiastowe przywrócenie samorządu terytorialnego, najpierw gminnego, potem, w drugim etapie decentralizacji - wojewódzkiego i powiatowego, wreszcie - wprowadzenie bezpośrednich wyborów. Przypomniał też ostatnią zmianę z 2017 roku – ograniczenie kadencji samorządowej do dwóch, której jest zwolennikiem.
- „Z całą pewnością był to dobry czas. To samorząd terytorialny (w większości) dobrze wykorzystał środki europejskie na inwestycje, które były najbliższe obywatelom: na rekreację, wypoczynek, świadczenie usług publicznych, podniesienie jakości życia mieszkańców. To samorząd lokalny i regionalny dba o te bieżące sprawy, patrzy na te przysłowiowe chodniki.”
Prezydent Andrzej Duda poinformował też, że w jego Kancelarii trwają prace nad udoskonaleniem przepisów prawnych dotyczących samorządu terytorialnego.

„Cieszę się, że polscy samorządowcy szukają nowych rozwiązań, by działać lepiej, by samorząd był bardziej przyjazny i skuteczny (…), by w efekcie - co z perspektywy pełnionego przeze mnie urzędu jest tak ważne – budować Rzeczpospolitą coraz mocniejszą, coraz sprawniej działającą, szybciej odpowiadającą na lokalne potrzeby.” – zakończył Prezydent.

LISTA ODZNACZONYCH:

za wybitne zasługi w działalności społecznej i samorządowej

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Piotr Juszczak - były, wieloletni Wójt Gminy Grodziec
Eugeniusz Kleśta - Przewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Marek Jamborski - Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca
Adam Rams - Prezydent Knurowa
Maciej Stefański - Starosta Powiatu Brzeskiego
Paweł Szczepankiewicz - Wójt Gminy Wierzbinek

za zasługi w działalności społecznej i samorządowej

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Iwona Burek - Wójt Gminy Herby
Bogdan Daniluk - Zastępca Wójta Gminy Terespol
Tomasz Gabrysiak - Starosta Powiatu Bolesławieckiego
Hanna Guzowska - Wieloletnia Radna Rady Gminy Grudziądz i sołtys Węgrowa
Katarzyna Klimiuk - Starosta Łosicki
Zbigniew Korab - Wójt Gminy Niebylec
Krystyna Kosmala - Starosta Tarnogórski
Magdalena Majewska - Burmistrz Kępic
Michał Majewski - Burmistrz Kościerzyny
Edwin Mierzejewski - Wójt Gminy Troszyn
Tomasz Mirakowski - Radny Powiatu Gryfińskiego
Witold Ossowski - Burmistrz Brus
Marian Pagórek - Radny Powiatu Gostynińskiego
Jan Perkowski - Starosta Powiatu Białostockiego
Piotr Skrabaczewski - Zastępca Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry
Arkadiusz Słowiński - Burmistrz Lubania
Andrzej Strzechmiński - Burmistrz Łeby
Andrzej Subocz - Radny Sejmiku Zachodniopomorskiego
Waldemar Szumny - Radny Rady Miasta Rzeszów
Szymon Wróbel - Zastępca Dyrektora Departamentu Administracji Publicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Sekretarz strony rządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
Grzegorz Ziomek - Dyrektor Departamentu Administracji Publicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
Alicja Żurawska - Starosta Kościerski

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Marek Andruch - Starosta Bieszczadzki
Tadeusz Chrzan - Starosta Powiatu Jarosławskiego
Jerzy Cypryś - Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego
Paweł Grzybowski - Burmistrz Rypina
Wojciech Komarzyński - Radny Rady Miejskiej w Brzegu
Marcin Paliński - Starosta Nidzicki
Elżbieta Stępień - Długoletni pracownik Biura Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Roman Drozdek - Wójt Gminy Wola Krzysztoporska
Paweł Osiewała - Prezydent Sieradza
Janusz Śnietka - Radny Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach