W Raciborzu stanęła certyfikowana stacja monitorująca zanieczyszczenie powietrza. Racibórz czekał na to urządzenie od około dekady. Urządzenie będzie posiadać także własną stację meteorologiczną.

8 maja br. przy ul. Wojska Polskiego 8 stanęła certyfikowana stacja monitorująca zanieczyszczenie powietrza. Racibórz czekał na to urządzenie od około dekady. Profesjonalna stacja badająca zanieczyszczenie powietrza w Raciborzu to wynik rozmów prezydenta Dariusza Polowego z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska Pawłem Ciećko.

Obecnie urządzenie już stoi na swoim miejscu, tuż obok mniejszej stacji - czujnika, którego zastąpi. Różnica w działaniu obu aparatur polega m.in. na szybkości i zakresie podawania wyników pomiarów. Nowa stacja będzie je dostarczać na bieżąco, w około godzinnych odstępach. Mniejszy czujnik potrzebował na wygenerowanie wyników dwa tygodnie (14 dni).

Poza sensorami pyłów PM10 i PM2,5 w skład wyposażenia nowej skrzyni wejdą czujniki analizujące poziom dwutlenku siarki (SO2) oraz tlenków azotu (Nox). Na dodatek urządzenie będzie posiadać własną stację meteorologiczną. Dzięki niej dowiemy się np. o kierunkach wiatru i skąd nawiewa najbardziej zanieczyszczone powietrze.