Poznańscy nauczyciele od 1 września 2019 roku będą dostawać więcej pieniędzy. Jednak zmiany są możliwe jedynie w sferze, na którą ma wpływ samorząd, wzrosną więc nauczycielskie dodatki.

Miasto Poznań zamierza wesprzeć nauczycieli, którzy walczą o podwyżki. Od nowego roku szkolnego, czyli 1 września 2019 roku będą dostawać więcej pieniędzy. Zmiany są możliwe jedynie w sferze, na którą ma wpływ samorząd, wzrosną więc nauczycielskie dodatki - motywacyjny, funkcyjny, za wychowawstwo czy warunki pracy. Porozumienie w tej sprawie zostało wypracowane wspólnie ze związkami zawodowymi.

Na zwiększenie dodatków dla nauczycieli Miasto Poznań przeznaczy w skali roku około 6 mln złotych. Zmiany odczuje około 9,5 tysiąca osób. Pieniądze te będą wypłacane nauczycielom od 1 września 2019, czyli od nowego roku szkolnego.

- Reforma oświaty odwróciła system edukacji do góry nogami. Negatywne skutki z niej wynikające odczuły nie tylko samorządy, które musiały sfinansować i wprowadzić w życie narzucone zmiany. Wielu pracowników szkół straciło pracę w wyniku likwidacji gimnazjów. Tym, którzy pozostali w zawodzie przybyło obowiązków i stresów. Nie dziwi mnie, że nauczyciele walczą o godne zarobki. Niestety Miasto Poznań nie ma wpływu na wysokość pensji zasadniczej, przez co swoje postulaty związki zawodowe muszą kierować bezpośrednio do rządzących. Chcemy jednak choć trochę pomóc nauczycielom w problemach i na tyle, na ile to możliwe poprawić ich sytuację finansową - mówi Mariusz Wiśniewski, Zastępca Prezydenta Poznania.