W obecności kilkudziesięciu samorządowców z całej Polski 3 czerwca, w gdańskiej Bazylice Mariackiej odmówiono modlitwę ekumeniczną w podziękowaniu za 30 lat wolności Polski.

W obecności kilkudziesięciu samorządowców z całej Polski 3 czerwca, w gdańskiej Bazylice Mariackiej odmówiono modlitwę ekumeniczną z udziałem kilkunastu duchownych reprezentujących różne wyznania mieszkańców Gdańska.

Modlitwie w intencji 30. rocznicy odzyskania wolności i podziękowania za nią przewodniczył proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusz Bradtke. Na wstępie duchowny przypomniał, że minęło 40 lat od pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.
- To on, na Placu Zwycięstwa, modląc się z nami i za nas, dodał nam odwagi. I zrodziła się Solidarność: wielomilionowa wspólnota Polaków i Polek, którzy poczuli, że są razem, i mogą dokonać czegoś wielkiego - przywrócić naszej ojczyźnie prawdziwą wolność. Ten wielki zryw Solidarności naznaczony był walką, cierpieniem, ofiarami. Ale to wszystko przyniosło wspaniały owoc. 30 lat temu dokonaliśmy zmiany kierunku. Wybraliśmy wolność - ten dar, to wyzwanie, ale także zadanie, który każdy z nas próbuje w sposób jak najpiękniejszy zrealizować - mówił w Bazylice Mariackiej jej gospodarz, ks. Bradtke.

Po tym, jak każdy z duchownych odmówił modlitwę, kilkudziesięciu samorządowców z całej Polski udało się do niszy w Bazylice, w której znajduje się urna z prochami zamordowanego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Oddali hołd pomysłodawcy gdańskiego Święta Wolności i Solidarności.