Gdańsk, Kołobrzeg i Zielonki to najlepsze samorządy według „Rzeczpospolitej”. 18 lipca br. redakcja po raz 12. wybrała najlepsze gminy i miasta. Na czele stawki są miasta członkowskie ZMP.

Miasta Związkowe na czele

Gdańsk, Kołobrzeg i Zielonki to wciąż najlepsze samorządy według „Rzeczpospolitej”. 18 lipca br. redakcja po raz 12. wybrała najlepsze gminy i miasta. Na czele stawki są miasta kluczowe dla ZMP.

Zwycięzcy to: Gdańsk w kategorii miast na prawach powiatu, Kołobrzeg pośród gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz Zielonki wśród gmin wiejskich. To najlepsze polskie samorządy, najbardziej dbające o rozwój i standard życia mieszkańców, ale też stan swych finansów. Wśród liderów miast na prawach powiatu drugie miejsce przypadło Poznaniowi, a trzecie Gliwicom. W kategorii gmin miejsko-wiejskich za Kołobrzegiem uplasowały się - Zator i Uniejów.

W pierwszych dziesiątkach obu kategorii znalazły się jeszcze inne miasta należące do Związku: Aleksandrów Łódzki, Mszczonów, Karpacz, Grodzisk Mazowiecki, Ustka, Sopot, Katowice, Rzeszów, Kraków i Bielsko-Biała.

Poza rankingiem głównym w dwóch oddzielnych zestawieniach nagrodzono też samorządy najskuteczniej pozyskujące dotacje unijne (w rankingu „Europejski samorząd”) oraz gminy najbardziej innowacyjne (w ranking „Innowacyjny samorząd”).

Z dotacjami najlepiej radzą sobie wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich – Nowy Dwór Mazowiecki, Pilawa i Radłów, a w kategorii miast na prawach powiatu – Krosno, Olsztyn i Tarnów.

Najbardziej innowacyjne w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich są: Aleksandrów Łódzki, Kołobrzeg, Rejowiec Fabryczny, a w kategorii miast na prawach powiatu - Świnoujście, Katowice i Gdańsk.

Po raz trzeci podczas gali „Rankingu Samorządów” wręczono również nagrodę „Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy. Otrzymał ją Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich i sekretarz strony samorządowej KWRiST.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Więcej - http://www.rp.pl/Ranking-Samorzadow/307189858-Ranking-Samorzadow-2016-Samorzady-u-progu-nowych-wyzwan.html#ap-2

(jp)