Pismo „Wspólnota” ogłosiło ranking Liderzy Inwestycji 2015-2017. Kraków, Poznań i Rzeszów - to liderzy wśród miast wojewódzkich. Gliwice, Krosno i Skierniewice - wśród miast na prawach powiatu.

Pismo „Wspólnota” ogłosiło ranking Liderzy Inwestycji 2015-2017. Kraków, Poznań i Rzeszów - to liderzy wśród miast wojewódzkich. Gliwice, Krosno i Skierniewice - wśród miast na prawach powiatu. Na podium w gronie miast małych znalazły się Dziwnów, Krynica Morska i Uniejów.

W kategorii miast na prawach powiatu ranking Pisma Samorządowego „Wspólnota” zdominowały Gliwice ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi per capita (w przeliczeniu na mieszkańca) w wysokości ponad 2 700 zł rocznie. Na drugim miejscu uplasowało się Krosno, a na trzecim Skierniewice. Wśród śląskich miast, po Gliwicach, najwięcej (1 590,13 zł per capita) zainwestowało Jaworzno. Warto przypomnieć, że również w poprzednich edycjach rankingu (za lata 2013 – 2015 i 2014 – 2016) Gliwice uzyskiwały najlepszą pozycję.
Po latach przemyślanych inwestycji Gliwice dysponują bardzo nowoczesną infrastrukturą. Miasto rozwija się harmonijnie, realizujemy inwestycje, które stymulują lokalną gospodarkę oraz stale podnosimy jakość życia. Gliwice są miastem, w którym dobrze się żyje i pracuje. A dzięki rozsądnemu planowaniu, zajmując od lat najwyższe miejsca w rankingach inwestycyjnych, zachowujemy bardzo dobrą kondycję finansową, mamy niskie zadłużenie i stać nas na dalszy dynamiczny rozwój – mówi prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2015-2017 został przygotowany przez prof. Pawła Swianiewicza i dr Julitę Łukomską z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Pod uwagę wzięto całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach. – W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem spaść do znacznie niższego poziomu – tłumaczy autor rankingu, prof. Paweł Swianiewicz.

Pełny ranking dostępny jest na stronie www.wspolnota.org.pl.