Przed nami huczne, gdyńskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości! Wolnościowa feta będzie trwała aż trzy dni, a jej punkt kulminacyjny stanowić będzie Wielka Parada.

Warto być #wGdyni w weekend 9-11 listopada, by stać się częścią 100. Gdyńskich Urodzin Niepodległej.
Dokładnie sto lat temu Polska powróciła na mapę Europy i Świata po latach zaborów i polityczno-historycznej zawieruchy. Mamy niezwykłą okazję do celebrowania tej radości w Gdyni, a jak pokazuje bogaty, tegoroczny program obchodów 100. Gdyńskich Urodzin Niepodległej, czeka nas weekend pełen niespodzianek.

Obchody święta odzyskania przez Polskę niepodległości stały się jednym z tych wydarzeń, w których gdynianie chętnie uczestniczą całymi rodzinami, często wielopokoleniowo. Święto celebrowane w sposób nowoczesny, a jednak z należytym szacunkiem do historii, Państwa Polskiego i wartości, jakie to święto wnosi w nasze życie. Cieszymy się, że w naszym mieście zbudowanym z marzeń o wolności Święto Niepodległości łączy, a nie dzieli – zachęca Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta miasta Gdyni ds. kultury.

Ten wyjątkowy dzień upłynie w Gdyni pod znakiem zabawy i powrotu do przeszłości. Wielka parada z okazji 100. Gdyńskich Urodzin Niepodległej będzie miała charakter historyczny i skupiony na gdyńskości. Pojawi się szereg akcentów rodzinnych w postaci warsztatów, wykładów i spacerów, będzie można zobaczyć rekonstrukcję codziennego życia w dwudziestoleciu międzywojennym w gmachu dawnego Banku Polskiego, wyrobić sobie zaszczytny „Paszport Gdynianina”, zwiedzić historycznie interesujące zakamarki miasta, a także pośpiewać pieśni patriotyczne z lokalnymi muzykami. Parada ruszy spod dworca Gdynia Główna w samo południe i przejdzie ulicą 10 Lutego, aż pod pomnik Polski Morskiej, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości.

Film