Chcemy, aby wolni obywatele, równi w prawach i powinnościach, mogli nie tylko solidarnie wspierać jedni drugich, ale też samorządnie kształtować przyszłość lokalnych wspólnot i całego kraju.

4 czerwca br. o godzinie 12 na placu w sąsiedztwie Pomnika Poległych Stoczniowców i Europejskiego Centrum Solidarności mieszkańcy Gdańska, politycy, dawni członkowie OKP, ludzie kultury i samorządowcy z całej Polski odśpiewali wspólnie hymn narodowy. Następnie odbyła się uroczystość proklamacji Deklaracji Wolności i Solidarności.

- Gdańskie obchody Święta Wolności i Solidarności były wielkim marzeniem Pawła Adamowicza - mówiła do zebranych prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.- W przeddzień pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza spotkaliśmy się z samorządowcami, by spełnić marzenie Prezydenta. Czuję, że jego duch unosi się nad tym placem i uśmiecha się do nas, bo jesteśmy tu razem.

Tekst Deklaracji odczytała Krystyna Janda. Następnie uczestnicy uroczystości - m.in. Donald Tusk, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, prezydenci polskich miast, w tym szef Związku Miast Polskich, Zygmunt Frankiewicz, a także wszystkie chętne osoby obecne na uroczystości - złożyły swoje podpisy na dokumencie.