Sejm przyjął specustawę o budowie muzeum i odebraniu Gdańskowi ziemi. Przeciw byli opozycyjni posłowie PO i PSL, którzy uważają, że ta tzw. specustawa jest zamachem na niezależność samorządu.

Głosami klubów PiS i Kukiz‘15 Sejm przyjął “Ustawę o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańska”. Głosowano w czwartek, 4 lipca, wieczorem. 262 posłów było ZA, 164 - PRZECIW, jeden się wstrzymał.

Przeciw byli opozycyjni posłowie PO i PSL, którzy uważają, że ta tzw. specustawa jest zamachem na niezależność samorządu, bowiem jeden z jej punktów dotyczy odebrania Miastu Gdańsk na rzecz skarbu państwa 9 hektarów gruntu na Westerplatte. Dlatego też opozycja złożyła wniosek o odrzucenie tej ustawy w całości, co wobec dominacji PiS z góry było skazane na niepowodzenie.

Dzień wcześniej, podczas drugiego czytania specustawy, wiceminister kultury Jarosław Sellin zapewnił, że Miasto będzie w tym roku organizatorem uroczystości na Westerplatte: - To są dwie odrębne sprawy. Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowane są od 21 lat przez samorząd miasta Gdańska i jestem mu za to wdzięczny. Mówiłem o tym też podczas Komisji Infrastruktury, że wytworzyła się taka tradycja, że zawsze o 4.45, 1 września samorząd miasta Gdańska organizuje obchody, ale też najwyższe władze państwowe w tych obchodach uczestniczą.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz w ostatnich tygodniach złożyła ofertę, że Miasto jest gotowe włączyć się w prace nad muzeum, ale na partnerskich zasadach. Grunty Gdańska miały być przekazane pod budowę, w zamian Miasto miało by mieć realny wpływ na kształt ekspozycji muzealnej.

- 3 lipca otrzymałam odpowiedź od pana ministra Sellina. Nie ukrywam, że mnie zasmuciła. Jest to odrzucenie tej oferty - powiedziała prezydent Dulkiewicz w czwartek rano, w wywiadzie dla Radia Gdańsk. - Jest oferta wejścia do komitetu honorowego nowej inwestycji. Otrzymałam ją późnym popołudniem, będę rozważała co dalej.

W przyszłym tygodniu specustawa trafi pod obrady Senatu, a następnie do prezydenta RP Andrzeja Dudy, który ją podpisze.
- Będziemy dalej rozmawiać, przekonywać, bo ja wierzę w siłę dialogu - mówiła w Radiu Gdańsk prezydent Dulkiewicz.

Miasto ma przedstawić swoje stanowisko w piątek, 5 lipca, rano.

Przypomnijmy, że Zarządy Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich negatywnie zaopiniowały poselski projekt ustawy dotyczącej Westerplatte. Uważają, że stanowi on zignorowanie kardynalnych zasad Konstytucji RP. Więcej o tym stanowisku tutaj .