W inowrocławskiej Hali Widowiskowo–Sportowej 18 września br. odbyło się Forum Polskich Samorządów Miasto2030.IN, w którym wzięli udział m.in. prezydenci i burmistrzowie polskich miast.

Podczas Forum spotkali się i dyskutowali: samorządowcy, eksperci, przedsiębiorcy oraz naukowcy zaangażowani w rozwój miast i nowoczesnych technologii. Hasłem przewodnim Forum było „zdrowa energia miast”, gdyż jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed samorządami jest prowadzenie polityki rozwojowej i gospodarczej w oparciu o ochronę środowiska naturalnego oraz klimatu. Gościem specjalnym Forum Polskich Samorządów Miasto2030.IN był prof. Leszek Balcerowicz – ekonomista i polityk, Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Fot. W. Ochotny

W trakcie paneli dyskusyjnych, w których brali udział prezydenci polskich miast, rozmawiano m.in. o wyzwaniach rozwojowych samorządów w świetle 21 tez samorządowych, zdrowym klimacie dla biznesu, a także technologiach przyszłości. Obok dyskusji panelowych była także możliwość zapoznania się z ofertą firm i instytucji oferujących nowoczesne usługi i technologie dla sektora publicznego. Swoją ofertę zaprezentowali także inowrocławscy przedsiębiorcy.

Uczestnicy Forum mieli możliwość wzięcia udziału w specjalnych warsztatach, organizowanych przez firmy technologiczne. Firma Hilo Solutions zaprosiła na spotkanie dotyczące nowoczesnych sterowników energii oraz zarządzania mediami w obiektach użyteczności publicznej, natomiast firma Selectivv przedstawiła możliwości wykorzystania Big Data, a więc olbrzymich zasobów danych.

W Teatrze Miejskim w ramach Forum odbyła się debata „Polska samorządna. 30 lat doświadczeń” z udziałem prezesa ZMP, prezydenta Gliwic - Zygmunta Frankiewicza, prezydenta Nowej Soli - Wadima Tyszkiewicza oraz prezydenta Inowrocławia - Ryszarda Brejzy. Była ona swego rodzaju osobistym podsumowaniem sytuacji samorządów terytorialnych od początku ich powstania do dzisiaj. Poruszono zagadnienia dotyczące ustroju samorządów, bezpośrednich wyborów na wójta, burmistrza i prezydenta oraz możliwych zmian administracyjnych, a także zagrożeń dla samorządności. Nie zabrakło pytań dotyczących nadchodzących wyborów parlamentarnych. Zygmunt Frankiewicz i Wadim Tyszkiewicz to kandydaci do Senatu w październikowych wyborach. Obaj zapewniali, że chcą zrealizować w ten sposób swoje marzenia dotyczące przekształcenia Senatu w Izbę Samorządową, po to aby skuteczniej walczyć o lepszą Polskę.  

Wieczorem na inowrocławskim rynku, na zakończenie Forum Polskich Samorządów Miasto 2030.in, odbył się Koncert Wolności. Pod hasłem #KochamiRozumiem zagrały dla zgromadzonych gości kultowe zespoły: Kobranocka, Sztywny Pal Azji oraz Golden Life. Imprezę poprowadził Krzysztof Skiba. Finałowym punktem programu było wspólne zaśpiewanie piosenki „Kocham wolność”.


Więcej we wrześniowym numerze „Samorządu Miejskiego”