UNICEF zaprasza samorządy miast do podjęcia działań na rzecz promowania praw dziecka w lokalnych społecznościach. Każdego roku włączają się w to najbardziej znane miasta na świecie.

Najbardziej znane miasta na świecie włączają się każdego roku w działania UNICEF na rzecz dzieci. Nie może zabraknąć w tej grupie polskich miast. W tym roku przypada wyjątkowa 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, po wielu latach pracy, przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie prawo do życia, prawidłowego rozwoju i wykorzystania w pełni swojego potencjału.

UNICEF, w ramach obchodów 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, zaprasza wszystkie samorządy miast do uczczenia tego szczególnego dnia. Uroczyste obchody w tym roku będą odbywać się pod hasłem: dla każdego dziecka, dzieciństwo.

Więcej na temat proponowanych działań, takich jak organizacja wydarzeń dla dzieci i zbieranie ich opinii na temat miasta, zwołanie nadzwyczajnej sesji rady z udziałem dzieci, podświetlenie na kolor niebieski budynków użyteczności publicznej w Zaproszeniu do współpracy w załączeniu.

Na naszym kraju spoczywa szczególna odpowiedzialność monitorowania przestrzegania praw dziecka, gdyż to własnie Polska była inicjatorem powstania Konwencji, i to nasz kraj przedłożył na forum międzynarodowym jej pierwsza wersje.

Realizacja zapisów Konwencji o prawach dziecka spoczywa przede wszystkim na państwie oraz jego strukturach. Samorządy, będące najbliżej obywateli, poprzez codzienna realizacje założeń polityki społecznej, rodzinnej czy kulturowej, są jednym z głównych gwarantów i promotorów praw dziecka wśród lokalnych społeczności.

Przypadająca 20 listopada 2019 roku 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka to wspaniała okazja do zaprezentowania działań samorządu prowadzonych w zakresie ochrony praw dziecka, a także zwrócenia uwagi na wyzwania, które stoją przed lokalnymi społecznościami.