Z prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
Na posiedzeniu 25 lipca br. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego powołała nowy zespół roboczy – Zespół ds. Funkcjonalnych Obszarów Metropolitalnych i Miejskich. Ma być pierwszym, który działa nie resortowo, lecz terytorialno-funkcjonalnie
d2d16f59f670f5ff9227888bc57cb79cefc97d6f.jpg

NOWY ZESPÓŁ MIEJSKI

 

Na posiedzeniu 25 lipca br. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego powołała nowy zespół roboczy – Zespół ds. Funkcjonalnych Obszarów Metropolitalnych i Miejskich. Stało się to na wniosek powołanej miesiąc wcześniej grupy roboczej, która miała pracować nad wnioskami z konsultacji dotyczących obszarów metropolitalnych. Nowy zespół ma być pierwszym, który działa nie resortowo, lecz terytorialno-funkcjonalnie i będzie odpowiednikiem istniejącego od początku Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa.

Samorządowcy zaproponowali, aby zespół miejski zajmował się projektami stanowisk Komisji Wspólnej dotyczących rozwoju sieci obszarów metropolitalnych i miejskich oraz miejskimi obszarami funkcjonalnymi. Ma się też zajmować monitorowaniem miejskich priorytetów w programach operacyjnych, oceną prawno-finansową współpracy administracji rządowej i samorządowej na tych obszarach, a także przygotowywać opinie w sprawie Krajowej Polityki Miejskiej i opinie aktów prawnych dotyczących w szczególności miast. Może też inicjować i prowadzić sprawy związane z konsolidacją administracji na obszarach metropolitalnych i miejskich, inicjować analizy, badania i ekspertyzy.

Zespół europejski - reaktywacja

W sierpniu – po siedmiu latach zawieszenia prac – wznowi pracę Zespół ds. Polityki Europejskiej, jako że w związku ze zbliżającą się nową perspektywą unijną samorządowcy interesują się możliwościami skorzystania z pieniędzy UE. Najbliższe spotkanie odbędzie się 29 sierpnia br.

Polska szerokopasmowa zamiast pomocy społecznej

Ze względu na fakt, że zaplanowana na lipiec prezentacja ministerstwa pracy i polityki społecznej dotycząca problemów pomocy społecznej i strategii zmian w tym zakresie została przeniesiona na wrzesień, Dariusz Gacoń, przedstawiciel Instytutu Łączności - zaprezentował System Informacyjny Polska Szerokopasmowa. Celem projektu trwającego od 2009 do końca 2013 roku i finansowanego ze środków unijnych jest utworzenie systemu teleinformacyjnego zapewniającego wsparcie administracji publicznej (rządowej i samorządowej) dla zarządzania i koordynacji projektów dotyczących rozwoju infrastruktury szerokopasmowej na obszarach wymagających interwencji, a także projektów dotyczących społeczeństwa informacyjnego. Partnerami w projekcie są również JST. Jak wynika z danych zebranych w systemie o infrastrukturze szerokopasmowej średnio w Polsce odsetek miejscowości, w których nie ma żadnego węzła dostępowego sieci telekomunikacyjnej wynosi aż 65% - najgorzej wygląda to w województwie podlaskim (83%), a najlepiej – w małopolskim (38%). To pokazuje jaka jest jeszcze skala wyzwań telekomunikacyjnych. Szef Instytutu Łączności, Wojciech Hałka na koniec zaoferował wsparcie w tego typu projektach, również w przyszłej perspektywie finansowej, wszystkim zainteresowanym JST.

 Samorządowcy zaproponowali, aby przekazywać drogą elektroniczną wszystkie prezentacje przygotowywane w ramach debat na KWRiST, co ułatwi ewentualną dyskusję oraz upowszechnianie wiedzy. Współprzewodniczący Komisji ze strony rządowej, minister Michał Boni obiecał, że od kolejnego spotkania będą one gotowe do pobrania na stronie internetowej Komisji Wspólnej jeszcze przed posiedzeniem.

Opiniowanie projektów

W części roboczej Komisja Wspólna uzgodniła 35 projektów aktów prawnych, w tym cały pakiet rozporządzeń dotyczących systemów monitorowania i rejestrowania usług medycznych; projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykroczeń, za które strażnicy miejscy mogą nakładać mandaty, a także rozporządzenie powołujące Międzyresortowy Zespół ds. Współpracy ze Strażami Gminnymi. Pozytywnie zaopiniowała też rozporządzenia, które zaliczają lub pozbawiają drogi kategorii dróg krajowych.

Komisja ustaliła, że projekt założeń do ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej ze względu na swą pilność zostanie zaopiniowany przez Zespół ds. Administracji, a potem członkowie KWRiST zaopiniują go obiegowo, gdyż kolejne posiedzenie Komisji odbędzie się dopiero pod koniec września.

Cezary Przybylski, starosta bolesławiecki ponownie poruszył sprawę rodzącego ogromne skutki finansowe dla powiatów zapisu art. 130 a ustawy – Prawo o ruchu drogowym, obligującego powiaty do zajmowania się porzuconymi pojazdami. Ponieważ w tej chwili roszczenia dozorców, szczególnie w dużych miastach sięgają już miliona złotych, a w przypadku powiatu oleśnickiego np. jest już wyrok sądowy nakazujący zapłatę 680 tys. zł i szykują się następne, prosimy o ocenę skutków tego zapisu.” – mówił starosta Przybylski. Wiceminister spraw wewnętrznych, Piotr Stachańczyk najpierw przeprosił przedstawicieli ZPP za brak odpowiedzi na pismo przesłane w tej sprawie już w lutym (zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji), a potem obiecał zająć się tą sprawą i skoordynować działania trzech zaangażowanych w ten problem ministerstw: spraw wewnętrznych, finansów oraz transportu i udzielić kompleksowej odpowiedzi.

Komisja Wspólna negatywnie zaopiniowała projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie monitorowania kosztów leczenia, który z założenia wyłącza z systemu szpitale prowadzone przez stowarzyszenia, fundacje i kościoły, stanowiące czwartą część wszystkich podmiotów leczniczych. Ponieważ rozporządzenie realizuje tylko zapisy ustawowe, wiceminister zdrowia Cezary Rzemek obiecał jeszcze przeprowadzić analizę, czy nie należy znowelizować ustawy tak, by umożliwić monitorowanie sytuacji finansowej wszystkich szpitali.

Szansa na komunalizację uzdrowisk

Po długiej dyskusji Komisja uzgodniła projekt rozporządzenia ministra skarbu państwa, które otwiera drogę do prywatyzacji uzdrowisk. Marek Wójcik, zastępca sekretarza generalnego ZPP zgłosił wniosek, by umożliwić komunalizację niektórych uzdrowisk. Jako przykład podał propozycję marszałka województwa świętokrzyskiego, który w porozumieniu z burmistrzem i starostą chce przejąć zakład w Busku-Zdroju. Samorządowcy obawiali się, że rozpoczęcie procesu prywatyzacyjnego zamknie drogę do przejęcia tych podmiotów przez samorząd. Przedstawiciele ministerstwa tłumaczyli, że muszą równolegle prowadzić proces prywatyzacyjny i komunalizacyjny, nie przesądzając od razu, jaką decyzję podejmą. Jest więc szansa na komunalizację uzdrowisk.

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza

Andrzej Porawski, sekretarz strony samorządowej poinformował stronę rządową, że 28 maja br. podczas spotkania z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego u Prezydenta RP ukonstytuował się komitet inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu zmianę ustawy o dochodach JST. W jego skład wchodzi 25 osób ze wszystkich rodzajów samorządu terytorialnego oraz ze wszystkich opcji politycznych, co pokazuje, że jest to komitet ponadpartyjny i ponadorganizacyjny. Projekt powstał, ponieważ przez 5 lat na Komisji Wspólnej nie udało nam się znaleźć platformy rozmowy z resortem finansów. Minister Rostowski znalazł dla nas czas tylko dwukrotnie (…)  Finanse były przewidziane już teraz,  za kadencji współprzewodniczenia Komisji pana ministra Boniego, jako jeden z tematów strategicznych do debaty na wiosnę. Ale nie doszło do debaty. Uznaliśmy więc, że skoro nie jest możliwa rozmowa w innym trybie, będziemy wykorzystywać te instytucje, które są nam dostępne w demokratycznym państwie. Jesteśmy na etapie zbierania podpisów.” – wyjaśniał Andrzej Porawski decyzję samorządowców. Projekt zakłada przesunięcie środków z budżetu centralnego od budżetów JST przez zwiększenie udziału JST w PIT, wprowadzenie subwencji ekologicznej i przywrócenie zasady rekompensowania ubytków w dochodach własnych JST. Samorządowcy uważają, że projekt, jeśli po zebraniu wymaganych prawem 100 tysięcy podpisów, znajdzie się w parlamencie - zmusi rząd do rozmowy o trudnej sytuacji samorządów i próby znalezienia wyjścia z tej sytuacji.

Zaproszenie na Samorządowy Kongres Edukacji

Sekretarz strony samorządowej poinformował również o planowanym na 26-27 września Samorządowym Kongresem Edukacji. To jest drugi temat, w którym nie udało się znaleźć porozumienia z właściwym resortem. Pracujemy nad własnym projektem nowelizacji ustawy Karta nauczyciela oraz ustawy o systemie oświaty, które zrealizują nasze postulaty.- powiedział Porawski. Dodał też, że właśnie na Kongresie mają one zostać podpisane przez uczestników i - jako projekty samorządowe - skierowane do parlamentu.

Mówiąc o sprawach związanych z oświatą, nawiązał do spotkań samorządowców i związkowców z ministrem edukacji, w których ministerstwo ustawiło się w wygodnej pozycji arbitra między dwoma stronami. Zdaniem samorządowców natomiast, przedstawiciele administracji publicznej (rządowej i samorządowej) powinni stać po tej samej stronie. Nie znaczy to, że ministerstwo ma się ze wszystkimi propozycjami samorządowców zgadzać, ma być jednak konstruktywnym partnerem, tak jak związkowcy winni być konstruktywnymi przeciwnikami. Myśmy się i tak mocno samoograniczyli, bo nie zgłosiliśmy np. postulatu, który często pada w naszym środowisku – likwidacji w ogóle Karty nauczyciela. – zakończył Porawski.

Współprzewodniczący ze strony rządowej, minister Michał Boni powiedział, że inicjatywy podejmowane przez samorządowców traktuje jako wyraz chęci przyspieszenia wspólnego poszukiwania rozwiązań. Zaznaczył, że warto próbować rozmawiać. Chciałbym w ciągu najbliższych dwóch tygodni zaprosić przedstawicieli inicjatywy na spotkanie, żeby dokonać bilansu, także tych inicjatyw nieudanych i zastanowić się, czy mogą być też jakieś udane. Dyskusja o tym, jak sensownie optymalizować dochody i wydatki, w każdym wymiarze i na każdym szczeblu będzie istotna.- powiedział Boni.

Minister Michał Boni wręczył nominację podpisaną przez premiera Donalda Tuska powołującą wiceministra pracy i polityki społecznej Jacka Męcinę na członka Komisji Wspólnej.

Kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej ustalono na 26 września na godz. 9.00 ze względu na fakt, że tego samego dnia w południe rozpoczyna się Samorządowy Kongres Edukacji.

                                                           Hanna Hendrysiak