Po jesiennych wyborach samorządowych, w których ponownie wygrała Samorządna Rzeczpospolita, miasta wracają do Związku. Oznacza to przede wszystkim wzmocnienie środowiska samorządowego.

Po najważniejszych od 27 maja 1990 roku wyborach samorządowych, w których ponownie wygrała Samorządna Rzeczpospolita, miasta wracają do Związku. Oznacza to przede wszystkim wzmocnienie środowiska samorządowego. Najpierw wrócił Białystok i Zgierz, krótko potem Ostrołęka i Pabianice. Kolejne miasta informują, że przygotowują stosowne uchwały na sesje w lutym. W Związku witamy też Stepnicę, która zasłynęła „dzięki” skandalicznej decyzji Ministerstwa Finansów sprzed kilku lat, po której miasto musiało zapłacić „janosikowe” po wpłacie zaległego podatku od nieruchomości przez Urząd Morski, choć gdyby podatek spływał regularnie, Janosik nie wchodziłby w rachubę.

- Trochę blado wypada na tym tle decyzja Zamościa - mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP. - Miasto rozstało się z nami w grudniu, na wniosek prezydenta, który nie widział „wymiernych korzyści z członkostwa w Związku”. Szkoda, że przynajmniej nie zapoznał się (np. na stronie internetowej) z efektami naszej działalności, w której niestety prawie w żadnym stopniu nie brał udziału (był raz na Zgromadzeniu Ogólnym - w marcu 2015 roku).