Spośród prezydentów polskich miast najlepszy procentowy wynik w pierwszej turze wyborów samorządowych osiągnął prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej - aż 84,49 procent głosów wałbrzyszan.

Gdy Roman Szełemej pierwszy raz ubiegał się o funkcję prezydenta Wałbrzycha zdobył w pierwszej turze wyborów poparcie 60 procent mieszkańców tego miasta. W 2014 roku, gdy walczył o reelekcję zagłosowało na niego już 82 procent wałbrzyszan. W tym roku poparcie dla jego kandydatury to już 84,49 procent głosów. Oddały na niego swoje głosy 35 204 osoby (drugi pod względem uzyskanego poparcia kandydat Prawa i Sprawiedliwości Ireneusz Zyska otrzymał 5458 głosów).

Trzeci raz z rzędu został prezydentem Wałbrzycha, drugiego co do wielkości miasta na Dolnym Śląsku. Startował z własnym komitetem wyborczym, który miał poparcie Koalicji Obywatelskiej. Co ważne, wprowadził do 25-osobowej Rady Miejskiej aż 20 kandydatów ze swojego komitetu wyborczego.

Roman Szełemej urodził się w Wałbrzychu. Ukończył studia medyczne i specjalizacje w zakresie chorób wewnętrznych i kardiologii. Po otrzymaniu w 1985 dyplomu rozpoczął staż lekarski w ówczesnym Szpitalu Górniczym w Wałbrzychu. W 2003 powołany przez marszałka województwa dolnośląskiego na stanowisko pełnomocnika ds. konsolidacji szpitali wałbrzyskich. W 2005 był zastępcą dyrektora ds. lecznictwa w wałbrzyskim Specjalistycznym Szpitalu. W tym samym roku zaczął pełnić w nim funkcję ordynatora Oddziału Kardiologicznego. W 2008 został ponownie także wicedyrektorem, w tym samym roku objął stanowisko pełnomocnika zarządu województwa ds. polityki zdrowotnej. 26 maja 2011 premier Donald Tusk powierzył mu pełnienie funkcji prezydenta Wałbrzycha w związku z rezygnacją złożoną przez Piotra Kruczkowskiego. Roman Szełemej wystartował także w przedterminowych wyborach na urząd prezydenta miasta, które przeprowadzono 7 sierpnia 2011. Kandydował jako niezależny z poparciem ze strony Platformy Obywatelskiej