Piętnastu dziennikarzy i blogerów turystycznych przybyło w ten weekend do Świdnicy na zaproszenie miasta, by w ramach wizyty studyjnej, zapoznać się z ofertą turystyczną miasta i jego okolic.

Świdnickie study tour jest pierwszą, organizowaną w warunkach COVID-owych tego typu akcją branżową w Polsce. Dotąd żadne miasto, ani gmina, korzystająca z podobnych jak Świdnica narzędzi promocji turystycznej nie podjęło się organizacji popularnych w branży turystycznej wizyt studyjnych w obowiązujących warunkach sanitarnych. Niektóre miasta zaprosiły media na wirtualne study tour, Świdnica postanowiła przetrzeć szlaki i zrobić spotkanie promujące walory turystyczne miasta jak dawniej, z zachowaniem jednak obowiązujących warunków bezpieczeństwa.

Poprzez organizację wizyty studyjnej miasto chce zwrócić uwagę gości na atrakcyjność swojego dziedzictwa kulturowego, które objawia się w wielowątkowej i wielokulturowej historii Świdnicy. Z drugiej strony chodzi o to, by pokazać, że działające podmioty podejmujące turystów spełniają wszelkie obowiązujące standardy, a wiec turyści mogą czuć się w Świdnicy bezpiecznie.

- Tegoroczny program przygotowaliśmy tak, by naszym gościom pokazać Świdnicę znaną i nieznaną, oczywistą i mniej oczywistą. Chcemy zwrócić uwagę dziennikarzy i blogerów również na takie elementy dziedzictwa kulturowego naszego miasta, które stanowią duży potencjał turystyczny i wymagają zagospodarowania. Siła mediów zawsze jest duża, być może dzięki niej znajdzie się ktoś, kto zechce w takie miejsca zainwestować - mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy

Organizacja wizyty studyjnej przekłada się na bezpłatne, pełnowartościowe, rzetelne publikacje o Świdnicy dla turystów (w prasie drukowanej i internecie), liczne wstawki na portalach społecznościowych, których wartość finansowa przekracza kilkadziesiąt tysięcy złotych.

- Nieplanowaną, darmową reklamę Świdnica miała już dzisiaj. Paweł Kunz, ekspert i dziennikarz turystyczny miał wejście na żywo o godz. 11:30 na antenie TVN24. Z tarasu wieży ratuszowej opowiadał o naszym mieście zapraszając do niego – dodaje Sylwia Osojca-Kozłowska.