Ruszył nabór do projektu „Przestrzeń dla partycypacji 2” wspierającego gminy w prowadzeniu konsultacji społecznych dotyczących dokumentów planistycznych. Za nami pierwsze spotkanie informacyjne.

W dniu 4 lutego br. w biurze Związku Miast Polskich w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie informacyjno-edukacyjne. Gościliśmy liczne grono przedstawicieli 12 samorządów (Czerwonak, Gołańcz, Jarocin, Kalisz, Kłecko, Komorniki, Konin, Nekla, Rawicz, Szamotuły, Śrem, Trzemeszno).

Spotkanie miało charakter informacyjny. Dotyczyło głównie zasad zgłaszania się do udziału w projekcie, korzyści i wsparcia, jakie otrzymają gminy oraz w części edukacyjnej - podstawowych zagadnień związanych z partycypacją. Związek Miast Polskich dzieli się z uczestnikami doświadczeniem zdobytym w pierwszej edycji projektu, a w spotkaniach uczestniczą także przedstawiciele gmin, które brały udział w pierwszej edycji tego przedsięwzięcia.

Samorządy, które wezmą udział w nowej odsłonie projektu, otrzymają grant w wysokości ok. 20 000 zł na przeprowadzenie u siebie konsultacji społecznych, uzyskają też eksperckie wsparcie w ich zaplanowaniu i realizacji. Specjaliści pomogą dobrać techniki i narzędzia konsultacyjne oraz zorganizują dla przedstawicieli urzędu szkolenia i warsztaty z dziedziny planowania przestrzennego i partycypacji obywatelskiej. Uczestnicy projektu będą mieli również możliwość udziału w spotkaniach służących wymianie doświadczeń z innymi gminami prowadzącymi podobne konsultacje w ramach projektu „Przestrzeń dla partycypacji 2”.

Wszystkie konsultacje przeprowadzone w gminach w ramach projektu zostaną opisane w Bazie Dobrych Praktyk.

Obecna edycja projektu obejmie 22 samorządy z całej Polski, uczestniczyć w nim mogą zarówno gminy wiejskie, miejsko-wiejskie czy miejskie, które planują opracowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub studium przy aktywnym udziale mieszkańców.

Przed nami kolejne 3 spotkania informacyjne: 12 lutego w Mrągowie, 14 lutego w Kielcach oraz 18 lutego w Warszawie.
Nabór do projektu trwa od 28 stycznia do 28 lutego 2019 r. Wszystkie szczegóły wraz z formularzem zgłoszeniowym znajdują się na stronie: http://partycypacjaobywatelska.pl/przestrzen/.

Projekt „Przestrzeń dla partycypacji 2” realizowany jest przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” w partnerstwie z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju i Związkiem Miast Polskich m.in. ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.