28 stycznia rozpoczął się nabór do projektu „Przestrzeń dla partycypacji 2”. Wesprze on 22 samorządy w opracowaniu lub zmianie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub studium.

Samorządy otrzymają wsparcie merytoryczne oraz granty na przeprowadzenie konsultacji społecznych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub studium przy aktywnym udziale mieszkańców.

Zgłoszenia przyjmowane będą przez formularz on-line od 28 stycznia do 28 lutego br. W tym czasie odbędą się też spotkania informacyjne na temat projektu, na których będzie można m.in. porozmawiać z dotychczasowymi uczestnikami projektu.
W ramach projektu wsparcie otrzymają 22 samorządy z całej Polski, stojące przed wyzwaniem opracowania lub zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub studium. Celem projektu jest rozpoczęcie dialogu na jak najwcześniejszym etapie procedury planistycznej, a także wsparcie na etapie wyłożenia projektu dokumentu do publicznego wglądu.

Jakie wsparcie otrzymują gminy w projekcie?
  • wspólne zaplanowanie przebiegu konsultacji dokumentu planistycznego (w tym dobranie technik konsultacyjnych, udostępnienie broszury edukacyjnej nt. planowania przestrzennego),
  • szkolenia, warsztaty i doradztwo ekspertów z dziedziny planowania przestrzennego i partycypacji obywatelskiej na etapie przygotowania i realizacji konsultacji społecznych dla osób zaangażowanych w proces po stronie gminy,
  • granty na realizację konsultacji w wysokości ok. 20 tys. zł,
  • możliwość udziału w spotkaniach służących wymianie doświadczeń z innymi gminami prowadzącymi podobne konsultacje w ramach projektu (relację z ostatniego spotkania gmin można obejrzeć >> tutaj)
Jak wygląda praca w gminie?
O tym można przeczytać więcej >> tutaj


Jak można się zgłosić?
Nabór gmin do projektu trwa od 28 stycznia do 28 lutego br. Zainteresowane gminy proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego on-line:formularz
Po wypełnieniu formularza, z gminą skontaktują się realizatorzy projektu.

Spotkania informacyjno-edukacyjne
Spotkania będą zawierać część informacyjną nt. zasad zgłaszania się i udziału w projekcie oraz część edukacyjną dotyczącą podstawowych zagadnień związanych z partycypacją obywatelską w planowaniu przestrzennym. W spotkaniach wezmą też udział przedstawiciele gmin, które dotychczas brały udział w projekcie. Opowiedzą o swoich doświadczeniach


Spotkania odbędą się:
• 4 lutego (pon.) w godz. 10.30-15.30 w Poznaniu, w siedzibie Związku Miast Polskich przy ul. Roboczej 42,
• 12 lutego (wt.) w godz. 10.30-15.30 w Mrągowie, w Mrągowskim Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Kopernika 2C,
• 14 lutego (czw.) w godz. 10.30-15.30 w Kielcach, w Instytucie Dizajnu przy ul. Zamkowej 3,
• 18 lutego (pon.) w godz. 10.30-15.30 w Warszawie, w ZODIAKU. Warszawskim Pawilonie Architektury w Pasażu Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4

Na spotkania można się zgłaszać przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego TUTAJ - do trzech dni przez planowaną datą spotkania.
Do udziału w spotkaniach zapraszamy w szczególności osoby odpowiedzialne za planowanie przestrzenne oraz prowadzenie konsultacji społecznych w gminach.

Szczegółowe informacje na temat projektu i naboru:
• na stronie projektu: www.partycypacjaobywatelska.pl/przestrzen
• do pobrania:TUTAJ
W razie pytań, prosimy o kontakt: mperchuc@stocznia.org.pl, (22) 100 55 94.


***
Projekt "Przestrzeń dla partycypacji 2" jest kontynuacją projektu realizowanego w latach 2016-2018. Do końca 2018 roku wsparcie otrzymało 25 gmin z całej Polski. „Migawki” z przeprowadzonych konsultacji można zobaczyć m.in. >> tutaj.