​23 polskie miasta podpisały 5 grudnia 2018 roku Deklarację Katowicką i przystąpiły do sieci NAZCA, która wspiera ośrodki miejskie w kreowaniu proekologicznych inicjatyw.

Deklarację Katowicką (w załączeniu) podpisano podczas zainaugurowanego w 5 grudnia br. w Katowicach Szczytu Miejskiego „Miasta dla klimatu” - jednej z imprez towarzyszących Szczytowi Klimatycznemu COP24. Miasta tym samym potwierdziły chęć współpracy na rzecz czystości powietrza i przeciwdziałania zmianom klimatu w ramach międzynarodowej platformy NAZCA. Sieć wraz z nowymi członkami w istniejącej od czterech lat sieci NAZCA jest już sto polskich miast. W sumie platforma skupia niespełna 9,4 tys. ośrodków miejskich, 125 regionów, prawie 2,5 tys. partnerów biznesowych, ponad 350 instytucji finansowych i przeszło 100 organizacji pozarządowych z całego świata.

Platforma NAZCA (Non-State Actor Zone for Climate Action) jest światową bazą danych, gromadzącą informacje o praktycznych działaniach na rzecz klimatu i środowiska oraz pomagającą w kształtowaniu polityki regionalnej, miejskiej i biznesowej w tym zakresie - w bazie jest już prawie 20 tys. takich działań. Sieć działa przy Sekretariacie ds. Zmian Klimatu ONZ.

- Jeżeli chcemy być skuteczni w realizacji polityki klimatycznej na świecie, musimy prowadzić ją w skoordynowany sposób. Spotykamy się w Katowicach, by w gronie reprezentantów miast z całego świata rozmawiać o realizacji celów klimatycznych. Pragniemy też rozpropagować wśród polskich miast uczestnictwo we współpracy międzynarodowej, szczególnie w ramach sieci NAZCA - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, przypominając, że jeden z 17 celów zrównoważonego rozwoju poświęcony jest w szczególności miastom.

„Deklarujemy, że będziemy dążyć do podjęcia konkretnych zobowiązań, mających włączyć nasze miasta do Platformy NAZCA - światowej bazy danych o praktycznych działaniach proklimatycznych. Będą one rozpatrywane i podejmowane przez właściwe organy każdego z miast, zgodnie z wymogami Platformy oraz regulacjami obowiązującymi w Polsce” - czytamy w Deklaracji Katowickiej.

Jak mówiono podczas inauguracji Szczytu Miejskiego, miasta zajmują obecnie 3 proc. powierzchni lądu. Mieszka w nich ok. połowa globalnej populacji, w Polsce ponad 60 proc. Szacuje się, że w 2050 r. mieszkańcy miast będą stanowić już ok. 70 proc. ludności świata. Miasta konsumują od 70 proc. energii i odpowiadają za trzy czwarte emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń.

- Świat niezmiernie szybko się urbanizuje. W 1800 r. 2 proc. światowej populacji mieszkało w miastach, teraz to jest połowa, a w 2050 - czyli prawie „jutro- w miastach będzie mieszkało dwie trzecie, a nawet trzy czwarte światowej populacji. Np. w Lagos co godzinę przybywa ponad 70 nowych mieszkańców. To nieprawdopodobna rewolucja; jeżeli wspólnym działaniem nie zapanujemy nad tą rewolucją, będziemy mieć rozrastające się sfery ubóstwa, hałasu, zanieczyszczenia i fundamentalnego braku komfortu do życia - mówił prezydent szczytu COP24, wiceminister środowiska Michał Kurtyka.

- Fakt, że tak wiele polskich miast zgłasza się do światowej inicjatywy NAZCA, jest bardzo dobrym sygnałem posłanym z Polski do świata o znaczeniu tego tematu - skomentował Kurtyka. Jego zdaniem, samorządy mają coraz więcej instrumentów, by włączać się w globalną politykę klimatyczną.

Miasta które podpisały Deklarację Katowicką to: Będzin, Jarosław, Katowice, Lądek-Zdrój, Legnica, Lidzbark Warmiński, Olsztyn, Piastów, Pyskowice, Radlin, Rawicz, Siemianowice-Śląskie, Skawina, Sławków, Sosnowiec, Stalowa Wola, Szamotuły, Tarnowskie Góry, Tomaszów Mazowiecki, Ustroń, Wałbrzych, Zabrze i Żywiec.

(Źródło: PAP)