Zygmunt Frankiewicz dziękuje szefowi rządu za objęcie programem termomodernizacji wszystkich 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast i prosi o włączenie także miast uzdrowiskowych.

Prezesa ZMP w liście do Premiera RP z dnia 21 marca dziękuje za objęcie rządowym programem termomodernizacji wszystkich 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast, wskazanych przez Światową Organizację Zdrowia i prosi o rozważenie możliwości objęcia wsparciem w walce ze smogiem także gmin uzdrowiskowych. Taką inicjatywę zgłosili samorządowcy z miast podczas posiedzenia Zarządu ZMP w Żywcu na początku marca.

Zapowiedzi rządu, dotyczące priorytetowego znaczenia walki o czyste powietrze, rozbudziły wielkie nadzieje w samorządach, które zmagają się z problemem smogu. Dlatego późniejsza informacja, że objęte nim zostaną jedynie miejscowości do 100 tys. mieszkańców spowodowała, że zarówno konkretne miasta jak i Związek zaapelowały o uwzględnienie także pozostałych miast z listy WHO w pilotażowym programie Smog STOP. Dziękujemy za uwzględnienie naszych apeli. - czytamy w liście.

W piśmie Zygmunt Frankiewicz podkreśla, że smog nie zna granic, nie wybiera, niszczy zdrowie i utrudnia życie zarówno mieszkańcom metropolii, jak i mniejszych gmin, nie tylko tych wskazanych przez WHO. Dużym wyzwaniem, które nie są w stanie udźwignąć same społeczności lokalne, jest problem utrzymania statusu uzdrowisk, gdzie wymogi dotyczące norm powietrza są podwyższone. W Polsce mamy dzisiaj 45 kurortów, które mają ten status. Muszą one między innymi posiadać klimat o właściwościach leczniczych, co jest ważne i dla mieszkańców, i dla ponad pół miliona kuracjuszy, którzy corocznie z nich korzystają.

Pismo w załączeniu.