Rewitalizacja os. Wieczorka - to największy projekt remontu budynków w historii Piekar Śląskich. Obejmuje termomodernizację oraz przyłączenie 81 budynków mieszkalnych do sieci centralnego ogrzewania.

Trwa realizacja największego projektu remontów budynków w historii Piekar Śląskich - kompleksowa rewitalizacja os. Wieczorka, która obejmuje termomodernizację oraz przyłączenie 81 budynków mieszkalnych do sieci centralnego ogrzewania. Projekt ten uzyskał rekordowe dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Blisko sto milionów złotych władze miasta wydadzą na kompleksowy remont Osiedla Wieczorka. Pieniądze będę pochodzić z rekordowego dofinansowania przyznanego przez WFOŚiGP, z Unii Europejskiej oraz z kasy miasta. Ten rekordowy projekt rewitalizacyjny zakłada zmianę systemu ogrzewania budynków – zlikwidowane zostaną wszystkie piece węglowe, a 81 budynków zostanie podłączonych do centralnego ogrzewania. Następnie zostanie wykonana kompleksowa termomodernizacja.

Koniec z nieszczelnymi kominami, ryzykiem zaczadzenia, nieszczelnymi oknami, wilgocią, czy sypiącymi się tynkami. W ciągu czterech lat osiedle całkowicie się zmieni. Architekci wzorowali się na najlepszych rozwiązaniach krajowych i zagranicznych – podkreśla Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich.

W pierwszej kolejności podłączone zostanie centralne ogrzewanie. Koszty doprowadzenia ciepła do budynków poniesie MPEC, który już przygotowuje się do tej inwestycji. Następnie zostaną wykonane instalacje wewnętrzne i rozpocznie się termomodernizacja. W pierwszym etapie remont obejmie budynki, następnie infrastrukturę: drogi, chodniki, trawniki i otoczenie budynków.
– Chcemy aby inne miasta mogły wzorować się na tym przykładzie. Kiedy zaczynaliśmy się przygotowywać do tego projektu niewiele osób chciało uwierzyć w tę ideę – mówi Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich – Przyznaję, że czasem patrząc na jego skalę sam nie wierzyłem, że damy sobie z tym radę. Mimo wszystko postawiliśmy wszystko na jedną kartę.

Na elewacjach pojawi się biały kolor w połączeniu z innymi barwami. Osiedle zostało podzielone na kwadraty, które zyskają własną, niezależną kolorystykę. – Co więcej, budynki będą się różnić między sobą odcieniami. To na pewno odważna zmiana, ale projektanci chcieli aby było to modelowe osiedle i przykład ciekawej architektury – dodaje Krzysztof Turzański.