Perły samorządu 2012
17 stycznia br. w Pałacu Prymasowskim w Warszawie ogłoszono wyniki ogólnopolskiego rankingu Dziennika Gazety Prawnej - „Perły Samorządu 2012”
43e787b1fc4eb70b40d5594db20d16d91fe49166.jpg

 

Perły samorządu 2012

17 stycznia br. w Pałacu Prymasowskim w Warszawie ogłoszono wyniki ogólnopolskiego rankingu Dziennika Gazety Prawnej - „Perły Samorządu 2012”. Ranking ten jest rozwinięciem znanego w środowisku samorządowym projektu Europejska Gmina - Europejskie Miasto.

Ideą rankingu jest wybranie 5 najlepszych prezydentów, 10 burmistrzów i 15 wójtów oraz odpowiednio w ramach 5, 10 i 15 miejsc, gmin wiejskich, miast poniżej 100 tys. mieszkańców i miast powyżej 100 tys. mieszkańców, które wyróżniają się szczególną działalnością w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, ochrony środowiska oraz turystyki, sportu i rekreacji z uwzględnieniem wielkości zainwestowanych środków pochodzących ze źródeł zewnętrznych (również ze środków Unii Europejskiej). Wyróżnienia przyznawane są najbardziej aktywnym gminom, w tym zakresie, z terenu całego kraju.

Nagrodę "Najlepszy prezydent miasta” otrzymał prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Miasto Poznań zostało wybrane najlepszym samorządem w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

Prezydenci:

 

1. Ryszard Grobelny - Poznań

2. Paweł Adamowicz - Gdańsk

3. Andrzej Dziuba - Tychy

Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców:

1. Poznań

2. Gdańsk

3. Olsztyn

Miasta do 100 tysięcy mieszkańców:

1.Aleksandrów Łódzki

2.Nowy Sącz

3.Rabka Zdrój

 

W wyborze najlepszych samorządowców (prezydentów, burmistrzów i wójtów) oceniano: kadencyjność, inicjatywy społeczne, aktywność w sieci, w mediach oraz w strukturach samorządowych, łatwy dostęp urzędu dla petentów w tym e-urząd i dostosowanie go dla niepełnosprawnych, ilość złożonych wniosków o finansowanie zewnętrzne i ilość pozytywnie rozpatrzonych wniosków, stan zatrudnienia w urzędzie - różnica między początkiem kadencji a sierpniem 2012 r.

W kategorii najlepszy samorząd  oceniano: inwestycje infrastrukturalne, działalności z zakresu ochrony środowiska, działania w zakresie turystyki, sportu i rekreacji.