​To jedyne miasto w Polsce, które dołącza do grona miast sieci USE-IT, czyli międzynarodowej sieci map-przewodników.

Olsztyn jako jedyne miasto w Polsce dołącza do grona miast sieci USE-IT, czyli międzynarodowej sieci map-przewodników. Do tej grupy należą mniejsze i większe miasta europejskie, takie jak Oslo, Praga, Graz, Cordoba czy Bruksela. Mapa zostanie wydana jeszcze w lipcu tego roku.

Organizatorom mapy USE-IT przyświeca jedna zasada - „od młodych dla młodych”. Dlatego przewodnik powstaje na podstawie konsultacji. Oprócz zabytków i miejsc, które warto zwiedzić, znajdą się w nim wyróżniające się restauracje, puby i kawiarnie, które polecają sami mieszkańcy miast. Na mapie znajdą się również propozycje tras spacerowych, rubryki z poradami językowymi i obyczajowymi oraz opisy cyklicznych wydarzeń i produktów regionalnych. Chodzi o to, aby turyści w odwiedzanym mieście poczuli się jak jego mieszkańcy.

Mapa USE-IT w Polsce zostanie wydana w lipcu tego roku. Olsztyn będzie jedynym polskim miastem w gronie. Przewodnik będzie darmowy i będzie go można dostać w innych miastach sieci, lokalnie w punktach informacji turystycznej i w większości lokali w mieście. Powstanie także aplikacja mobilna.

Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie zwykłe Olsztyn 2.0.