Nowy numer Samorządu Miejskiego
Ukazało się kolejne wydanie miesięcznika ZMP „Samorząd Miejski”. Można je znaleźć w nr 2 „Gazety Samorządu i Administracji” z 20 stycznia 2013 r.. W czasopiśmie m.in. relacja z pierwszego czytania w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy o dochodach JST.
4465bdfa1f42e4a76860077aea44e889493c4712.jpg

Kolejne wydanie miesięcznika „Samorząd Miejski”

Ukazało się kolejne wydanie miesięcznika ZMP „Samorząd Miejski”. Można je znaleźć w nr 2 „Gazety Samorządu i Administracji” z 20 stycznia 2013 r.. W czasopiśmie m.in. relacja z pierwszego czytania w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy o dochodach JST.

Pod projektem podpisało się już ponad 287 tysięcy osób. Przedstawiał go w Sejmie Andrzej Porawski, Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

Przypomnijmy, że projekt zakłada przesunięcie części pieniędzy z budżetu centralnego do budżetów samorządowych poprzez zwiększenie udziału gmin w podatku PIT z 39,34% do 48,78%, powiatów - z 10,25% do 13,03%, a województw - z 1,60% do 2,3%. Wprowadza też nową, ekologiczną subwencję ogólną dla gmin, na terenie których występują prawnie chronione obiekty lub obszary o szczególnych walorach przyrodniczych.

W „Samorządzie Miejskim” ponadto:

- Relacja z posiedzenia Komisji Wspólnej, które odbyło się 19 grudnia 2012 roku. Podczas spotkania współprzewodniczący Mariusz Poznański zgłosił w imieniu strony samorządowej wniosek o wprowadzenie na lutowe posiedzenie Komisji debaty nad kondycją finansową JST. Stało się tak w związku z formułowanymi przez ministerstwo finansów ostrzeżeniami, (potwierdzanymi przez analizy regionalnych izb obrachunkowych) dotyczącymi braku możliwości uchwalenia budżetów w 2014 roku przez część gmin i powiatów po wejściu w życie art. 242 - 244  ustawy o finansach publicznych.

 

- Informacja z grudniowego spotkania Zarządu ZMP. Podczas posiedzenia negatywnie zaopiniowano projekt Kodeksu wyborczego, który wprowadza ograniczenie sprawowania funkcji publicznej do dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów.

- W „Samorządzie Miejskim” raz jeszcze powracamy do ostatniej edycji poznańskich targów Gmina i zorganizowanego podczas ich trwania Kongresu Samorządów. W ramach spotkania odbyło się kilka paneli poświęconych problemom, z którymi na co dzień borykają się samorządy. Rozmawiano więc m.in. o finansach samorządów, gospodarce odpadami, recyclingu, funduszach unijnych, Partnerstwie Publiczno-Prywatnym, cyfrowej gminie oraz o roli samorządu w społecznej gospodarce rynkowej. Właśnie przedsiębiorczości społecznej poświęcone było spotkanie, którego jednym z organizatorów był Związek Miast Polskich.

-  Z udziałem 250 samorządowców oraz ekspertów i przedstawicieli MSZ odbyła się w Warszawie ogólnopolska konferencja pt. „Rola samorządów w polityce zagranicznej RP”. Spotkanie zorganizował Związek Miast Polskich we współpracy z z Instytutem Spraw Publicznych, Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP.

- W minionym 2012 roku uchwały o przystąpieniu do Związku Miast Polskich podjęły rady 17 miast. Były to: Boguchwała, Brwinów, Brzozów, Dynów, Karlino, Międzybórz, Ozorków, Pasłęk, Pułtusk, Sianów, Siemiatycze, Solec Kujawski, Strzelin, Szczawno Zdrój, Świdnica, Uniejów i Żychlin. W „Samorządzie Miejskim” prezentujemy pierwsze osiem miast z tej listy.

- Podczas seminarium informacyjnego, które odbyło się w Warszawie w dniach 3-4 grudnia 2013 r. w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, przedstawiciele 19 norweskich gmin i powiatów rozmawiali indywidualnie i w grupach tematycznych z reprezentantami 53 polskich JST – gmin wiejskich, powiatów, lokalnych stowarzyszeń i województw na temat wspólnej realizacji projektów w ramach nowej rundy MF EOG 2009-2014 oraz przyszłej współpracy bilateralnej. 

Załączniki:
Samorząd Miejski nr 1 (192)