Po raz trzeci z rzędu, zwycięzcą rankingu Prezydentów Miast N15 został Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Wyniki tegorocznego rankingu ogłoszono podczas uroczystej gali Kongresu Regionów we Wrocławiu.

Podczas uroczystej gali Kongresu Regionów wręczone zostały nagrody w rankingu Prezydentów Miast N15 (organizowanym przez „Newsweek”). Zwycięzcą, po raz trzeci z rzędu, został Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Pierwszy ranking ukazał się w 2008 roku. Nosi nazwę „n15” – „n” od słowa „najlepszy” i od „Newsweeka”, a „15”, bo tylu nagrodzonych obejmuje.

Piętnastu najlepszych wyłoniono na podstawie odpowiedzi na ankiety rozesłane do wszystkich prezydentów miast. Od 2011 r. ranking powstaje na podstawie ankiet rozsyłanych do prezydentów miast. Osób piastujących tę funkcję jest w Polsce 107 – to głównie włodarze miast, które mają powyżej 50 tys. mieszkańców. W tej liczbie znajdują się jednak również włodarze około 20 miast mniejszych, którzy historycznie nazywali się prezydentami i taki tytuł zachowali.

W skład kapituły, która ustaliła zasady głosowania, podliczyła głosy (i sama też głosowała), weszli: prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, oraz Ryszard Holzer, sekretarz redakcji „Newsweeka”.

Tradycyjnie nie brano pod uwagę włodarzy Warszawy i Wrocławia. Stolica – uznano – powinna konkurować z metropoliami Europy, a nie z miastami wielokrotnie od niej mniejszymi. Z kolei prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi już kilka lat temu przyznany został tytuł Superprezydenta, po tym jak trzy razy z rzędu został zwycięzcą rankingu.

Oto piętnastka najlepszych włodarzy:
1. Jacek Karnowski (Sopot)
2. Wadim Tyszkiewicz (Nowa Sól)
3. Ryszard Brejza (Inowrocław)
4. Zygmunt Frankiewicz (Gliwice)
5. Janusz Gromek (Kołobrzeg)
6. Zbigniew Podraza (Dąbrowa Górnicza)
7-8-9. Robert Choma (Przemyśl)/ Wojciech Szczurek (Gdynia)/ Hanna Zdanowska (Łódź)
10-11. Paweł Silbert (Jaworzno)/ Marcin Zawiła (Jelenia Góra)
12-13. Robert Biedroń (Słupsk)/ Tadeusz Ferenc (Rzeszów)
14. Janusz Żmurkiewicz (Świnoujście)
15. Andrzej Dziuba (Tychy)