Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic został laureatem Nagrody im. prof. Michała Kuleszy, którą wręczono podczas gali Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 23 listopada 2017 r. w Jarocinie.

Nagrodę Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy otrzymują osoby, które w największym stopniu po 1989 roku swoimi działaniami, wkładem intelektualnym i organizatorskim przyczyniły się do budowania Rzeczypospolitej Polskiej jako państwa na fundamencie zasady pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot poprzez popieranie, tworzenie podstaw do działania autentycznego samorządu terytorialnego.

Nagroda została ustanowiona przez redakcję „Rzeczpospolitej” z inicjatywy Ewy Kuleszy, wdowy po zmarłym w 2013 roku prawniku, jednym z najważniejszych twórców reformy samorządowej. Prof. Jerzy Regulski był pierwszym laureatem nagrody Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy. Otrzymał ją także Jerzy Stępień. Podobnie jak Michał Kulesza byli oni najważniejszymi budowniczymi samorządu w Rzeczpospolitej.

Zygmunt Frankiewicz, jak podkreślał w laudacji Andrzej Porawski, udowodnił swoim 25-letnim zarządzaniem dużym miastem, że się do tego grona wpisuje, gdyż wszystko co się w Gliwicach wydarzyło w ciągu tego czasu, należy niewątpliwie do jego dorobku. Fundament trzeba budować zawsze we współpracy z innymi. Do jego zasług należy doliczyć także powstanie pierwszej polskiej, umocowanej prawnie, metropolii. Do niedawna Zygmunt Frankiewicz był prezesem najsilniejszego w Polsce związku regionalnego, a od prawie 3 lat stoi na czele Związku Miast Polskich i na szczeblu krajowym buduje współpracę miast.

- Traktuję tę nagrodę trochę jak za wytrwałość i tej wytrwałości oraz współpracy będzie nam potrzeba. Idą trudne czasy dla samorządu, dlatego musimy się zintegrować i powalczyć o to, aby samorządność nie miała się gorzej - powiedział tegoroczny laureat Nagrody im. M. Kuleszy, Z. Frankiewicz. - Tak zaszczytnego wyróżnienia jeszcze nie dostałem - dodał.