Najszybszym samorządowcem na trasie pabianickiego Runmageddonu był przedstawiciel gospodarzy - Maciej Sułat, drugie miejsce zajął Janusz Olejnik z Leszna, a trzecie Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku

Runmageddon wyłonił Mistrza Polski Samorządowców w biegach przeszkodowych

W miniony weekend, 18 listopada, w Pabianicach odbyła się ostatnia tegoroczna edycja Runmageddonu, najbardziej ekstremalnych biegów przeszkodowych w Europie. W imprezie wzięło udział ponad 3,5 tysiąca zawodników. Wśród nich znalazło się ponad 140 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, którzy uczestniczyli w I Mistrzostwach Polski Samorządowców w Biegach Przeszkodowych pod honorowym patronatem Związku Miast Polskich. Wszyscy dzielnie zmagali się z przeszywającym zimnem, wszechobecną wodą i dystansem ponad 6 kilometrów z co najmniej 45 przeszkodami. Dotarcie do mety stanowiło wielkie wyzwanie, bo ekipa Runmageddonu w Pabianicach stworzyła jedną z najtrudniejszych tras w historii cyklu. Mistrzostwa zebrały entuzjastyczne opinie samorządowców, którzy już pytają o kolejną edycję tej imprezy.

Mistrzostwa cieszyły się wśród samorządowców bardzo dużym zainteresowaniem. Już na kilka dni przed wydarzeniem lista startowa zapełniła się do ostatniego miejsca a do Pabianic przyjechało wielu przedstawicieli samorządów z całej Polski. Wśród nich znaleźli się m.in. Tomasz Andrukiewicz, Prezydent Ełku, Krzysztof Turzański, Zastępca Prezydenta w Piekarach Śląskich czy Roman Bednarek, Burmistrz Sompolna oraz Ewa Florczyk - Dyrektor Departamentu Przedsiębiorczości w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego.

Na starcie stanęli również samorządowcy z Warszawy, Gdańska, Włocławka, Radomia, Tarnowskich Gór i Chełma. Wśród ponad 140 zawodników, którzy ruszyli na trasę znajdowało się aż 50 kobiet.

Uczestnicy Mistrzostw Polski Samorządowców rywalizowali w ramach formuły Runmageddon Rekrut na 6 kilometrowej trasie z ponad 45 przeszkodami. Wśród najbardziej wymagających konstrukcji znajdowały się m.in. hity znane z wcześniejszych edycji tego morderczego wyzwania jak: Indiana XXL, Ściana Łańcuchów, Komandos, Pole Dance czy Multi Rig. Rzecz jasna nie zabrakło przeszkód naturalnych. Ekipa Runmageddonu maksymalnie wykorzystała ukształtowanie terenu, aby stworzyć trasę, której pokonanie było niezwykle trudne.

Sprzymierzeńcem uczestników z pewnością nie była też pogoda. Było wietrznie i zimno, termometry w sobotę w Pabianicach pokazywały zaledwie pięć stopni powyżej zera. Taka aura dodatkowo utrudniała pokonywanie przeszkód, szczególnie tych wymagających zanurzenia się w lodowatej wodzie.

Najszybszym samorządowcem na trasie pabianickiego Runmageddonu Rekrut był przedstawiciel gospodarzy - Maciej Sułat, Starszy Specjalista w pabianickiej Straży Miejskiej. Na pokonanie trasy potrzebował 54 minut i 30 sekund. Na mecie zwycięzca przyznał, że szczególnie doskwierało mu zimno. – Żadna z przeszkód nie sprawiła mi trudności, ale trasa biegu była naprawdę wymagająca ze względu na przejmujący chłód. Było wręcz lodowato! – podsumował swój start świeżo upieczony Mistrz Polski Samorządowców w Biegach Przeszkodowych. Jako drugi do mety dotarł Janusz Olejnik z Leszna. Świetnie spisał się również Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku, który wywalczył brązowy medal mistrzostw.

Wśród kobiet tytuł mistrzowski trafił do Joanny Odrzywolskiej, podinspektor w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Tychy, która dotarła do mety w czasie 1:08:36. Druga była Marta Czechowicz, radna gminy Mucharz, a trzecia Aneta Hołownia z Urzędu Miasta Ełku, który poza tym zwyciężył w klasyfikacji na największą drużynę mistrzostw. Oprócz brązowej medalistki w imprezie wzięło udział dodatkowo 10 osób. Ekipa z Urzędu Miasta Łodzi liczyła jednego zawodnika mniej, a Gmina Sompolno stawiła się na mistrzostwach w sile 8 osób.

Honorowy patronat nad Mistrzostwami Polski Samorządowców objął Związek Miast Polskich, będący ogólnopolską organizacją samorządową, która zrzesza w swoich szeregach ponad 300 samorządów miejskich z całego kraju. Do zadań związku należy reprezentowanie interesów zrzeszonych samorządów, dbanie o ich rozwój oraz wspieranie samorządności lokalnej.

Wyniki I Mistrzostw Polski Samorządowców w Biegach Przeszkodowych

Mężczyźni

1. Maciej Sułat, Pabianice 00:54:30

2. Janusz Olejnik, Leszno 00:57:55

3. Tomasz Andrukiewicz, Ełk 00:59:31

Kobiety

1. Joanna Odrzywolska, Tychy 01:08:36

2. Marta Czechowicz, Gmina Mucharz 01:12:47

3. Aneta Hołownia, Ełk 01:13:28

Lider Samorządowców

1. Tomasz Andrukiewicz, Prezydent Miasto Ełk 00:59:31

2. Robert Jarzębak, Wójt Gmina Dobroń 01:05:20

3. Mariusz Chojnacki, Wójt Gmina Ceków 01:08:08

Klasyfikacja Masters Kobiet

1. Anna Karolak, Skaryszew 1:36:17

2. Izabela Sysio, Pabianice 1:45:48

3. Agnieszka Przech-Fus, Wólka 1:45:59

Klasyfikacja Masters Mężczyzn

1. Janusz Olejnik, Leszno 0:57:55

2. Tomasz Andrukiewicz, Ełk 0:59:31

3. Robert Jarzębak, Dobroń 1:05:20

Klasyfikacja Największa Drużyna

1 miejsce Ełk Force One - 11 osób

2 miejsce Urząd Miasta Łodzi - 10 osób

3 miejsce Gmina Sompolno - 8 osób

Klasyfikacja Najszybsza Drużyna

1 miejsce Ełk Force One, 06:30:32

2 miejsce Urząd Miasta Włocławek, 07:10:20

3 miejsce Urząd Miasta Łodzi, 07:16:08