Pod hasłem „Co zrobić, aby oddychać czystym powietrzem w Lublinie?” rozpoczyna się pierwszy lubelski panel obywatelski. 60 mieszkańców stworzy wiążące dla miasta rekomendacje dla poprawy powietrza.

Pod hasłem „Co zrobić, aby oddychać czystym powietrzem w Lublinie?” rozpoczyna się pierwszy lubelski panel obywatelski. Grupa 60 mieszkańców i mieszkanek – po zapoznaniu się z głosami ekspertów i kilkutygodniowych dyskusjach z udziałem zainteresowanych stron – stworzy wiążące dla miasta rekomendacje służące poprawie jakości powietrza w Lublinie. Efekty panelu poznamy już pod koniec maja. Wcześniej, 12 tys. mieszkańców otrzyma listy z zaproszeniem do wzięcia udziału w panelu.

- Ostatnie dni pokazują, że jak bardzo aktualnym problemem jest zanieczyszczenie powietrza w Lublinie. Choć sezon smogowy wkrótce się skończy, to problem nie zniknie. Dlatego startujemy z panelem już teraz, żeby jak najszybciej zebrać pomysły mieszkańców na poprawę jakości lubelskiego powietrza/ Nasz panel obywatelski to swoisty Lublin w pigułce. Chcemy, by o rekomendowanych miastu działaniach w walce ze smogiem zdecydowała możliwie najbardziej różnorodna grupa mieszkańców. Dzięki takiemu podejściu zyskujemy pewność, że wypracowane rozwiązania będą popierane przez lublinian – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Panel obywatelski to narzędzie podejmowania ważnych dla miasta decyzji przy współudziale mieszkańców. Uczestnicy panelu wyłaniani są losowo z uwzględnieniem takich kryteriów, jak: miejsce zamieszkania (dzielnica), płeć, wiek i poziom wykształcenia. Wszystko po to, by stworzyć grupę jak najlepiej oddającą rzeczywistą strukturę miasta.

Na początku marca do 12 000 losowo wybranych lublinian trafiły drogą pocztową oficjalne zaproszenia do wzięcia udziału w panelu. Na zgłoszenie chęci uczestnictwa mieszkańcy, którzy otrzymają list, mają czas do 26 marca. Mogą to zrobić przez internet lub telefonicznie. Spośród osób, które się zgłoszą, 28 marca wylosowana zostanie grupa 60 panelistów oraz 12 osób rezerwowych. Losowanie będzie transmitowane on-line.