Mieszkańcy Legionowa w niedzielnym referendum wypowiedzieli się przeciwko temu, by ich miasto zostało częścią metropolii warszawskiej. Frekwencja wyniosła 46 procent.

Mieszkańcy odpowiadali na jedno pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo ?”

W referendum 17 793 mieszkańców, czyli 94,27 procenta, wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii
warszawskiej.
Przeciwnego zdania było 1 081 osób (czyli 5,73 procenta). Frekwencja była pond 46-procentowa. Aby referendum było ważne musiało w nim wziąć udział co najmniej 30 procent uprawnionych do głosowania, czyli około 12 tysięcy mieszkańców Legionowa.

Wyniki referendum przedstawiła w poniedziałek nad ranem miejska komisja referendalna w Legionowie. Jak wynika z jej protokołu, liczba głosów ważnych oddanych w referendum wyniosła 18 tys. 874.

Radni Legionowa 8 lutego 2017 r. podjęli uchwałę o przeprowadzeniu referendum gminnego dotyczącego objęcia Gminy Miejskiej Legionowo przez miasto stołeczne Warszawa w związku z zamiarem utworzenia metropolitalnej jednostki samorządu terytorialnego. Referendum było konsekwencją pomysłu Prawa i Sprawiedliwości na zmianę ustroju stolicy. W styczniu politycy PiS zaproponowali, aby do Warszawy przyłączyć 32 okoliczne gminy. Na czele tak utworzonej aglomeracji miałby stać wspólny prezydent i wspólna 51-osobowa rada Warszawy.

W Legionowie w ramach kampanii informacyjnej przed referendum gmina przygotowała serię spotkań z mieszkańcami, podczas których przedstawiciele samorządu mówili o skutkach ewentualnego wprowadzenia "mega-Warszawy". Prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski przekonywał, że miasto po włączeniu do Warszawy straci nie tylko swoją niezależność, ale i pieniądze, bo będzie musiało dokładać się do wielkiego „superpowiatu” i więcej środków przekazywać na tzw. janosikowe.