Nagroda już po raz 11 zostanie przyznana miastu, które ma m.in.: czyste powietrze, sprawnie funkcjonującą gospodarkę odpadami, wysoki wskaźnik utylizacji, parki, wysoką jakość życia i chroni wodę.

Rozpoczął się wyścig o tytuł Zielonej Stolicy Europy (European Green Capital) 2021. Czyste powietrze, sprawnie funkcjonująca gospodarka odpadami, wysoki wskaźnik utylizacji, ochrona zasobów wodnych, obecność parków, brak zanieczyszczeń, wysoka jakość życia w mieście i zrównoważone rozwiązania to aspekty decydujące o tym, że Zielona Stolica Europy jest dobrym miejscem do życia.

Co roku panel ekspertów ds. środowiska i jury wybiera na Zieloną Stolicę Europy jedno europejskie miasto.Nagroda, będąca inicjatywą Komisji Europejskiej, przyznawana jest miastu, które wykaże udokumentowane osiągnięcia w dziedzinie standardów środowiskowych oraz jest zaangażowane w realizację ambitnych zadań na rzecz poprawy stanu środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Udział w konkursie mogą wziąć miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców, pochodzące z obszaru Unii Europejskiej, państwa kandydujące, kraje z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcaria. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 350 tys.€ na wsparcie działań związanych z ochroną środowiska. Jest to już 11 edycja konkursu. W poprzednich edycjach tytuł ten otrzymały m.in. Kopenhaga, Sztokholm, Bristol, Essen, Nijmegen. W 2019 r. Zieloną Stolicą Europy będzie Oslo, a w 2020 Lizbona.

Mniejsze miasta, od 20 do 100 tys. mieszkańców, mogą ubiegać się o Nagrodę Europejskiego Zielonego Liścia (European Green Leaf), która stanowi dowód uznania wysiłków podejmowanych na rzecz ochrony środowiska. Inicjatywa ma trzy cele: jest po pierwsze wyrazem uznania dla miast, które stawiają na dbałość o środowisko naturalne i zaangażowanie w kierunku tworzenia zielonej gospodarki. Po drugie, stanowi zachętę do aktywnego rozwijania świadomości ekologicznej mieszkańców i ich zaangażowania. Jest to też sposób, by zidentyfikować miasta, które mogą stać się „zielonymi ambasadorami” i zachęcać inne miejscowości do osiągania podobnych efektów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Zwycięskie miasto otrzymuje 75 tys. €. Nagroda jest przyznawana od 2015 r. W 2018 r. otrzymały ją Leuven w Belgii oraz Växjö w Szwecji.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 18 października 2018 r.

Więcej informacji:
www.ec.europa.eu/europeangreencapital
ec.europa.eu/europeangreenleaf
Facebook: www.facebook.com/EuropeanGreenCapitalAward
Twitter: @EU_GreenCapital