Kongres Turystyki w Nysie
W dniach 6-7 września 2012 r. odbywał się w Nysie Kongres Turystyki, zorganizowany przez Związek Miast Polskich wspólnie z miastem Nysa. Przedstawiciele miast dzielili się swoimi doświadczeniami w rozwijaniu turystyki.
0f256d04e06a9a014af64f034df90058f4da6c3b.jpg

Kongres Turystyki w Nysie

W dniach 6-7 września 2012 r. odbywał się w Nysie Kongres Turystyki, zorganizowany przez Związek Miast Polskich wspólnie z miastem Nysa. Przedstawiciele miast dzielili się swoimi doświadczeniami w rozwijaniu turystyki.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele m.in. Jeleniej Góry, Lublina, Lubania, Białegostoku, Warszawy oraz Poznania. Kongres zorganizowano pod honorowym patronatem Kancelarii Prezydenta RP oraz Biskupa Opolskiego Andrzeja Czai.

Uczestnicy Kongresu na początek wzięli udział  w Spotkaniu Miast Jakubowach. Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, rozpoczynając spotkanie podkreślił wciąż rosnącą rolę szlaków jakubowych oraz określił je jako ważny element turystyki.

Burmistrz Nysy, Jolanta Barska, przybliżyła uczestnikom kongresu historię pracy nad przywróceniem szlaku do aktywności oraz początki współpracy z jednym z regionów Hiszpanii - Galicją. Opowiedziała o Europejskim Stowarzyszeniu Szlaków św. Jakuba i opisała krok po kroku, jak doszło do powstania Nyskiej Drogi św. Jakuba. Goście dowiedzieli się m.in. o możliwości otrzymania paszportów św. Jakuba, o certyfikatach odbieranych po przebyciu całej trasy i możliwościach jakie miasto stwarza wszystkim chętnym pielgrzymom. Burmistrz wspomniała również o Jarmarku Jakubowym, który co roku odbywa się w Nysie, cieszy się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród miejscowych, ale również turystów. W tej części spotkania zaprezentowano reportaże telewizyjne poświęcone pielgrzymkom przez Polskę i Hiszpanię. Kolejni prelegenci dzielili się swoimi doświadczeniami z tej formy spędzania czasu. Podczas panelu dyskusyjnego uczestnicy wypowiadali się głownie na temat rozwoju szlaków i włączenia ich jako stałego elementu strategii turystycznej. Podkreślano znaczenie stworzenia infrastruktury turystycznej oraz potraktowania pielgrzymów również w kategorii turystów.

W części spotkania dotyczącej dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz rozwoju lokalnego podkreślano, jak ważnym wydatkiem dla samorządu terytorialnego staje się kultura, dziedzictwo historyczne oraz przyrodnicze. Biskup Opolski, ks. prof. Andrzej Czaja, skupił się głównie na duchowych aspektach turystyki religijnej.

Zaprezentowany został potencjał kulturowy regionu Nysy jako baza rozwoju turystyki. Mówiono też o miejscu turystyki w nowej perspektywie finansowej UE, która nie stała się priorytetem. Dyrektor Biura ZMP zaapelował do zgromadzonych na sali gości, aby zajęli stanowisko w tej sprawie i we wspólnej sprawie postarali się o uwzględnienie turystyki, jako elementu jednego z projektów dotyczącego ochrony środowiska oraz dziedzictwa przyrodniczego.

Drugi dzień kongresu poświęcony był prezentacjom lokalnych organizacji turystycznych, a także szlakom kulturowym. Uczestnicy kongresu zapoznali się z ich walorami widzianymi z różnych punktów widzenia, dowiedzieli się jakie korzyści płyną z tworzenia markowych szlaków kulturowych i co trzeba zrobić, aby szlak stał się markowy.

Pełna relacja z Kongresu wraz ze zdjęciami: http://www.nysa.eu/aktualnosc-4820-kongres_turystyki_w_nysie_podsumowanie.html