Konferencja MODEL WSPÓŁPRACY
Współpraca samorządów z NGOs napotyka wciąż wiele barier i jej jakość nie jest zadowalająca – to jeden z głównych wniosków, jakie sformułowano podczas konferencji „Model współpracy”, która odbyła się 21 i 22 lutego br. w Warszawie.
590c9f145b509750d4d63bd5ee03cceb6abb39f2.jpg

 

Konferencja na zakończenie projektu

Współpraca samorządów z organizacjami pozarządowymi napotyka wciąż wiele barier i jej jakość nie jest zadowalająca – to jeden z głównych wniosków, jakie sformułowano podczas konferencji „Model współpracy”, która odbyła się 21 i 22 lutego 2012 roku w Warszawie. Konferencja podsumowała systemowy projekt „Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych – wypracowanie i upowszechnianie standardów współpracy”.

            Głównym celem projektu, realizowanego od września 2009 roku, było zwiększenie zakresu i poprawa jakości mechanizmów współpracy administracji publicznej, zwłaszcza samorządowej, i organizacji pozarządowych.

Projekt „Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych – wypracowanie i upowszechnianie standardów współpracy” przyniósł konkretne efekty i produkty do praktycznego zastosowania. Jest to po pierwsze publikacja „Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych”, która pokazuje, jakie minimalne wymagania muszą być spełnione, żeby w ogóle można było mówić o współpracy. Jest propozycją nakreślenia ram i sposobów realizacji partnerstwa zawiązywanego miedzy JST i NGO. Produktem tego przedsięwzięcia jest też Niezbędnik do (samo)oceny współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Dalej jest to zestaw ekspertyz oraz wskazówki ekspertów odnoszące się do najbardziej typowych problemów związanych z kulturą, komunikacją, wypracowywaniem standardów oraz partnerstwem. Na płycie CD dołączonej do publikacji projektowych zapisano ponadto wzory uchwał i regulaminów oraz innych dokumentów ważnych dla współpracy administracji samorządowej z trzecim sektorem, a także adresy ważnych z tego punktu widzenia stron www.

Efektem realizacji projektu jest ponadto nowa dziedzina badań w realizowanym przez Związek Miast Polskich Systemie Analiz Samorządowych (SAS) – dziedzina związana ze współpracą administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi. Również w prowadzonej od 2007 roku przez Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP i Związek Powiatów Polskich Bazie Dobrych Praktyk pojawiła się w efekcie projektu nowa zakładka poświęcona współpracy obu sektorów. Odnaleźć tam można opisy konkretnych działań realizowanych w polskich samorządach w partnerstwie z NGO-sami.

I wreszcie efekt projektu, który zaprezentowano podczas konferencji w Warszawie – Poradnik modelowej współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych, który powstał dzięki pracy i zaangażowaniu wszystkich partnerów projektu. Został on przygotowany na bazie teoretycznych założeń współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych, które przyjęły formę Modelu współpracy. O ile ten ostatni jest wskazaniem ogólnej metody budowania właściwych  relacji między sektorami, o tyle Poradnik stanowi swego rodzaju „receptę”, opisującą jak do tego modelu dochodzić.

- Model jest świetnym wynalazkiem, gdyż jest pewną ramą opisu, która niczego nie narzuca – mówił w Warszawie Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. – Model jako taki żadnych ram dla współpracy nie tworzy, tworzy jedynie ramy opisu.

Zdaniem profesora Wojciecha Łukowskiego z Instytutu Nauk Politycznych UW, wszystko zacznie działać wtedy, gdy partnerzy, którzy pracowali nad modelem przestaną „pokątnie” czytać dokumenty; gdy dojdzie do pewnej wymiany poglądów na poziomie lokalnym – jak to, co napisano w Modelu i Poradniku ma się do rzeczywistości.

(EP)

 

Więcej na temat konferencji w marcowym wydaniu „Samorządu Miejskiego” (nr 184).

Załączniki:
Program