Konferencja „Czy Partnerstwo Publiczno Prywatne to model na trudne czasy? Co powinno zmienić się w przepisach?”
Uczestnicy konferencji, która odbyła się w Warszawie 29 listopada br., stwierdzili, że. największą przeszkodą w stosowaniu PPP w Polsce jest niepewność, co do interpretacji przepisów i obawa przed czwartym P, czyli prokuraturą i CBA.
92deac3d1f8c879ec18981024dc5119b3e243b54.jpg

Konferencja „Czy Partnerstwo Publiczno Prywatne to  model na trudne czasy? Co powinno zmienić się w przepisach?”

W dniu 29 listopada odbyła się w Warszawie w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej konferencja:  „Czy Partnerstwo Publiczno Prywatne to  model na trudne czasy? Co powinno zmienić się w przepisach?”,

Wydarzenie zostało zorganizowane przez firmę Prospects Magazine. Honorowy patronat nad spotkaniem objęło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Gospodarki, Polski Związek Pracodawców Budownictwa i Związek Miast Polskich.

Patronat merytoryczny nad konferencją roztoczyła firma Ernst & Young i miasto Sopot

W spotkaniu udział wzięli m.in.  przedstawiciele strony rządowej, instytucji publicznych, samorządów, przedsiębiorcy i wybitni  eksperci z dziedziny PPP.

Podczas konferencji odbyły się trzy panele dyskusyjne, które poprowadził dziennikarz TVN CNBC Biznes Robert Stankiewicz.

Uczestnicy debat starali się odpowiedzieć na pytania: Czy kryzys to dobry czas dla realizacji inwestycji w oparciu o Partnerstwo Publiczno Prywatne? A także, co należy zmienić, aby upowszechnić ten model w Polsce?  Zebrani dyskutowali również na temat stanu wdrażania PPP w naszym kraju  i zastanawiali się jak przyspieszyć ten proces.

W pierwszej dyskusji udział wzięli: Wiceminister Gospodarki Rafał Baniak, Irena Herbst prezes Centrum PPP, Krzysztof Siwek, dyrektor departamentu przygotowania projektów indywidualnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, Agata Kozłowska, dyrektor w firmie  Investment Suport, Jerzy Widzyk pełnomocnik Zarządu Warbud  i ekspert Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce, Alina Sarnacka ekspert firmy Ernst&Young i Tomasz Korczyński z  Kancelarii Wierzbowski Eversheds.

Paneliści doszli do wniosku,  że  największą przeszkodą w promowaniu idei PPP w Polsce jest brak doświadczeń i powszechna nieufność. Problemem są również skomplikowane procedury, a także fakt, że przygotowanie inwestycji w oparciu o PPP trwa często długie lata. Ponadto, nie we wszystkich przedsięwzięciach można stosować ten model.

Na szczęście są również powody do umiarkowanego optymizmu. Zdaniem Wiceministra Rafała Baniaka, pomimo, że ustawa o PPP funkcjonuje dopiero od trzech lat, nowych projektów stale  przybywa.  W ubiegłym roku ogłoszono ich w Polsce na kwotę około 1,88 mld złotych. Jednak, aby ta liczba stale rosła konieczne jest edukowanie i  popularyzacja idei PPP, zaś przepisy i procedury dotyczące tego modelu muszą być klarowne i dla wszystkich transparentne.

Uczestnicy zaapelowali więc o powołanie instytucji, której zadaniem byłaby certyfikacja  projektów PPP. Zgodzili się też, że największą przeszkodą w powszechnym stosowaniu PPP  w Polsce jest niepewność, co do interpretacji przepisów i obawa przed czwartym P, czyli prokuraturą i CBA.  Problemem jest również brak wzorców tego modelu realizacji inwestycji.

Z tego powodu wielu inwestorów prywatnych współpracujących z samorządami w ogóle nie korzysta z PPP.

Było to tematem dyskusji w drugim panelu, w którym udział wzięli: Regina Kaszkur – Naczelnik Wydziału Strategii Rozwoju Sopotu, Paweł Pawłowski dyrektor Biura Obsługi Inwestora Urzędu Warszawy, Edward Kozłowski partner REAS, Andrzej Porawski dyrektor Biura Związku Miast Polskich, Grzegorz Michalski, prezes Wielkopolskiego Centrum Wspierania Inwestycji,  a także Jacek Twardowski dyrektor zarządzający w firmie Kristensen Group i Jan Wróblewski członek Zarządu Zdrojowa Invest.

Uczestnicy debaty  zgodzili się, że współpraca strony publicznej i prywatnej jest możliwa nie tylko w oparciu PPP. Przykładów  takich przedsięwzięć jest wiele. Jednym z nich jest zabudowa poznańskiego Placu Andersa, o której opowiedział Grzegorz Michalski prezes spółki WCWI, reprezentującej w tej inwestycji miasto. 

Swoje doświadczenia przedstawiła  też  firma Kristensen Group, która wybudowała w Świnoujściu śródmiejski deptak, z którego dziś korzystają mieszkańcy i turyści. 

Budowę molo w Kołobrzegu w oparciu o model PPP planuje również biorący udział w debacie przedstawiciel spółki  Zdrojowa Invest. 

Inwestycje realizowane w oparciu o model PPP planuje też stolica. Dyrektor Paweł Pawłowski zapowiedział w przyszłości m.in. budowę  mieszkań czynszowych, a także wiat przystankowych.

Podczas konferencji odbyła się również prezentacja Sopotu.  Obecnie jest to jedno  z niewielu miast w Polsce, które realizuje  inwestycje w oparciu o PPP.

Sopot zagospodarowuje w ten sposób tereny przydworcowe. Unikalny projekt będzie mieć blisko 17 tys. mkw.  powierzchni. W przyszłości inwestycja ma szansę stać się nową wizytówką miasta. To kolejne po Centrum Haffnera  przedsięwzięcie publiczno-prywatne w Sopocie.  W ramach projektu w reprezentacyjnej części miasta na terenie dworca powstanie kompleks usługowo komercyjny, hotel i parkingi.

Uczestnicy zapoznali się też z prezentacją firmy Ernst & Young przygotowaną specjalnie na potrzeby spotkania:  „Analiza – projekt – realizacja ”Udana inwestycja PPP krok po kroku”.

Ostatnim punktem konferencji była dyskusja  na temat finansowania PPP, w której 

wzięli udział: Jerzy Kwieciński, wiceprezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości,  Lech Wozich, prezes firmy Haskel, Piotr Bednarski dyrektor Banku Gospodarstwa Krajowego,  Agnieszka Szymczyk reprezentująca Bank EBOiR  i Bartłomiej Dmitruk dyrektor Banco Espirito Santo de Investimento

Paneliści rozmawiali na temat możliwości finansowania  inwestycji w projektach PPP.

Próbowali zdiagnozować również związane z tym największe bariery.  

Więcej na http://prospects-magazine.com/czy-partnerstwo-publiczno-prywatne-to-model-na-trudne-czasy-co-powinno-sie-zmienic-w-przepisach/

Załączniki:
Zagospodarowanie terenów dworca PKP w Sopocie przy udziale partnera prywatnego