Komunikat z posiedzenie Komisji Polityki Społecznej ZMP
Poznań, 22 czerwca 2012 r.

Posiedzenie Komisji Polityki Społecznej Związku Miast Polskich

Poznań, 22 czerwca 2012 r.

 

 

            Dnia 22 czerwca 2012 r. w Poznaniu odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Polityki Społecznej Związku Miast Polskich w całości poświęcone ocenie stanu pomocy społecznej oraz pożadanych kierunków zmian.

            W posiedzeniu uczestniczyli goście:  prof Zbigniew Woźniak ( UAM ) oraz dr Jędrzej Bujny – przedstawiciel Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski &Partners, która przygotowuje audyt prawny systemu pomocy społecznej.

            Uczestników  przywitał Pan Andrzej Porawski – Dyrektor Biura Zwiazku Miast Polskich oraz przedstawił porządek spotkania. Następnie omówił główne problemy dotyczące obecnego kształtu pomocy społecznej np. pomoc społeczna i jej miejsce w systemie zabezpieczenia społecznego, kształt organizacyjny i prawny, pożądane kierunki zmian z uwzględnieniem prawa samorządów lokalnych do kształtowania zasad realizacji zadań wlasnych z zakresu pomocy społecznej. Pan Andrzej Porawski poinformował, że zlecono dwa audyty dotyczące pomocy społecznej: audyt prawny, o którym mowa wyżej oraz audyt zlecony przez Ministerstwo Adminstracji i Cyfryzacji. Wyraził jednoczesnie pogląd, że oba dokumenty będą miały podstawowe  znaczenie dla określenia kierunków zmian.

            Następnie Pan profesor Zbigniew Woźniak omówił zagadnienia teoretyczne i praktyczne z zakresu polityki społecznej odnosząc się do roli i zadań pomocy społecznej. Podkreślił, że niesłusznie sądzi się czasem, iż pojęcie  pomoc  społeczna jest tożsame z określeniem polityka społeczna. Pomoc społeczna nie jest kreatorem całości warunków, które generują potencjalnych klientow. System wspierania różnych  grup społecznych jest kosztowny i nieefektywny. Polityka społeczna nie jest właściwie zdefiniowana, mimo iz państwo powinno zadeklarować wolę prowadzenia całościowej i aktywnej polityki spolecznej określając: czy i jakie obszaru są chronione, za co i za kogo bierze odpowiedzialność, jakie przyjmuje kierunki rozwoju itp.

            W trakcie dyskusji uczestnicy spotkania podzielali poglądy wyrażone przez dyrektora Biura Zwiazku Miast Polskich Andrzeja Porawskiego oraz profesora Zbigniewa Woźniaka wskazując wiele przykładów trudności w realizowaniu celów pomocy spolecznej, niezależnych od  stopnia profesjonalizacji jednostek pomocy społecznej oraz zaangażowania samorządów. W trakcie dyskusji omawiano także sytuację pracowników socjalnych oraz status zawodu, który wykonują. Większość uczestników podkreślała, że należy powrócic do prac nad ustawą o zawodzie pracownika socjalnego.

            W czasie posiedzenia podjeto też dyskusję na temat poziomu finansowania przez administrację rządową kosztów obsługi zadań zleconych do realizacji jednostkom samorządu terytorialnego.

Członkowie Komisji Polityki Spolecznej zgodnie stwierdzili, że wysokość tych środków jest niewystarczająca. Ustalono, że poszczególni członkowi Komisji przedstawią do końca czerwca kalkulacje kosztów obsługi poszczególnych zadań.

 

 

 

Wanda Kolińska