Komunikat z posiedzenia Zarządu ZMP w Tychach
Podczas posiedzenia 18 maja br. w Tychach członkowie Zarządu ZMP ustalili, że propozycja ZMP w sprawie samorządowych zmian ustrojowych dla Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji ma zawierać m.in. postulaty dotyczące infrastruktury drogowej.
032b8d86ed693d82d9bb1391417343544b334f2f.jpg

Komunikat z posiedzenia Zarządu ZMP w Tychach

Podczas posiedzenia 18 maja br. w Tychach członkowie Zarządu ZMP ustalili, że propozycja ZMP w sprawie samorządowych zmian ustrojowych dla Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji ma zawierać m.in. postulaty dotyczące infrastruktury drogowej.

Propozycje Związku będą uwzględniać wszystkie sprawy poruszane w stanowiskach podejmowanych przez Zarząd i Zgromadzenie Ogólne w ostatnich latach, które nie zostały do tej pory zrealizowane, jednak szczególny nacisk zostanie położony na kwestie drogowe. Jednym z istotnych postulatów jest przyjęcie projektu ustawy o narodowym programie rozbudowy dróg lokalnych (gotowa uchwała Rady Ministrów) jako wieloletniego programu rządowego. Ważnym argumentem za takim rozwiązaniem jest to, że UE w latach 2014-2020 przeznaczy pieniądze tylko na inwestycje związane z systemem TENT. Konieczne jest również  m.in. usunięcie zapisu, na mocy którego droga krajowa po oddaniu autostrady staje się drogą gminną, rozwiązanie kwestii finansowania oświetlenia dróg, a w szczególności obwodnic, umożliwienie korzystania z Krajowego Funduszu Drogowego dla miast na prawach powiatu i zarządzania drogami w granicach miast, a także uregulowanie statusu dróg do granicy państwa.

Odmówiono zaopiniowania projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym (PO), rozszerzającego katalog zdarzeń (zawieszenie w czynnościach), w których kompetencje burmistrza przejmuje jego zastępca. - Jest to pomysł porządkowy i rozumiemy techniczną konieczność tej zmiany, wypełniającej lukę prawną, jednak protestujemy przeciwko nielegalnemu zawieszaniu w pełnieniu obowiązków przez sąd w przypadku funkcji pochodzącej z wyboru (kpk) – argumentowano. Przy okazji rozważano propozycję z sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego, aby osobę pełniącą funkcję organu wykonawczego (komisarza) wyznaczała rada gminy (w określonym, krótkim terminie), a nie premier.

Po dłuższej dyskusji nie zajęto stanowiska w sprawie projektu ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (PO) i o spółdzielniach. Nie ustosunkowano się też do projektu ustawy o nauczaniu historii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych (PiS). Zdaniem prezydentów i burmistrzów zasiadających w Zarządzie, takie zapisy powinny być zawarte w podstawie programowej przyjmowanej przez MEN, a nie w ustawie.

Negatywnie oceniono projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PiS), która daje podatnikom prawo do odliczania ponoszonych przez nich wydatków na paliwo do samochodów osobowych w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 750 zł. Członkowie Zarządu uważają, że najwłaściwszym rozwiązaniem tego trudnego dla obywateli problemu - wzrostu cen paliw jest obniżenie mechanizmu podatkowego (VAT, akcyza), gdyż propozycja PIS powoduje skutki finansowe i obniżenie dochodów JST.

Zapoznano się z projektem założeń do ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy, która jest próbą rozwiązania poważnego problemu społecznego, jakim jest niski stopień zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób najuboższych, co wynika z małej elastyczności w gospodarowaniu publicznym zasobem mieszkaniowym, deficytu lokali w zasobie i ograniczonych możliwości kierowania wsparcia. Przyjęto uwagi z Mielca, Krakowa, Warszawy i Gdańska. Stanowisko w tej kwestii wypracowała Komisja Polityki Mieszkaniowej i Przestrzennej ZMP. Przedstawione przez MTBiGM propozycje pozwolą bardziej racjonalnie gospodarować mieszkaniami komunalnymi, chociaż dopracowania wymaga kilka kwestii dotyczących, m.in. weryfikacji dochodów najemców, odpowiedzialności karnej dla osób składających nieprawdziwe oświadczenia, stawek czynszu.

Pozytywną opinię uzyskały projekty: ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym (MTBiGM), zmiany rozporządzenia MEN ws. ramowego programu szkolenia kandydatów na egzaminatorów, zmiany rozporządzenia MZ w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, zmiany rozporządzenia MZ w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rozporządzenia MZ w sprawie Systemu Wspomagania Ratownictwa Medycznego, rozporządzenia MZ w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania kontroli podmiotów prowadzących bazy danych w zakresie ochrony zdrowia, rozporządzenia MZ w sprawie wymagań dla Systemu Informacji Medycznej, rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowego zakresu danych w bazie danych oświatowych, a także rozporządzenia MKIDN w sprawie wymagań kwalifikacyjnych do zajmowania w muzeach stanowisk związanych z działalnością podstawową muzeów.

Poruszono sprawę Prawa prasowego i inicjatywy senackiej dotyczącej wprowadzenia polemiki zamiast sprostowania, które miała być realizacją wyroku TK. W opinii członków Zarządu to ważna sprawa, nad którą należy popracować. Problemem w miastach są bowiem często tytuły lokalne, których jedynym zadaniem jest szkalowanie miejscowej władzy jako swoich przeciwników politycznych.

Zarząd ZMP objął patronat nad konkursem „Samorząd przyjazny edukacji osób starszych i integracji międzypokoleniowej” w ramach obchodów Roku Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz tegoroczną XV edycją Nagrody im. Grzegorza Palki.

W trakcie spotkania Krzysztof Bielejewski z Niezależnej Grupy Eksperckiej przedstawił pomysł pozyskiwania środków finansowych przez JST w formie obligacji przychodowej.

W poczet miast członkowskich przyjęto Strzelin oraz Boguchwałę.

Joanna Proniewicz