Komunikat z inauguracyjnego spotkania Komisji Partnerstwa i Dialogu ZMP
Spotkanie odbyło się 30 czerwca 2011 w Cieszynie
d11370310b16f163964f7b1c8dd94056ef359960.jpg

 

 

Komunikat z inauguracyjnego spotkania Komisji Partnerstwa i Dialogu ZMP

 

Spotkanie odbyło się 30 czerwca 2011 w Cieszynie, przy okazji konferencji podsumowującej działania Grup Wymian Doświadczeń w ramach projektu systemowego „Model Współpracy Administracji Publicznej i Organizacji Pozarządowych”.

 

W spotkaniu wzięli udział:

  1. Michał Ciepłucha  - Łódź
  2. Paweł Domarecki – Łódź
  3. Piotr Drygała – Dąbrowa Górnicza
  4. Renata Lisowska – Kraków
  5. Bożena Łapaj – Będzin
  6. Marzena Paszkot – Kraków
  7. Urszula Rusecka – Wieliczka
  8. Krzysztof Sadowski – Głogów
  9. Jacek Walczak – Sieradz
  10. Katarzyna Zagajska – Dąbrowa Górnicza

 

Biuro Związku Miast Polskich reprezentowali: Andrzej Porawski – Dyrektor Biura, Joanna Proniewicz – Rzecznik Prasowy, Ewa Parchimowicz – Redaktor Naczelna „Samorządu Miejskiego”, Anna Wiktorczyk-Nadolna – specjalista ds. współpracy międzynarodowej, opiekun Komisji z ramienia biura ZMP.

Komisja Partnerstwa i Dialogu jest nowym ciałem. Opiekunem tej Komisji z ramienia Zarządu ZMP jest dr Stanisław Szwabski – przewodniczący Rady Miasta Gdyni. Plan pracy Komisji jest kształtowany dowolnie, jednakże biuro ZMP przygotowało wstępne propozycje tematyki prac Komisji. Prace komisji problemowych ZMP ma obecnie charakteryzować bardziej systematyczna praca oparta w miarę możliwości o analizę danych SAS (np. monitorowane są formy współpracy JST z innymi organizacjami). Celem prac w Komisji jest wymiana doświadczeń. Baza SAS posiada sporą liczbę danych dotyczących NGO’s. Dyrektor Biura ZMP, Andrzej Porawski mówił: - Z analizy SAS wynika np., że tylko ok. 10% NGO’s aplikuje o środki publiczne, a przecież miasta mogą wspierać wnioski i pomagać w ich  przygotowaniu. W zakresie współpracy z przedsiębiorcami pozyskujemy dane z ministerstw. Niestety, w świetle ostatnich decyzji Ministerstwa Finansów PPP powiększa dług samorządów, co znacznie utrudnia zawiązywanie takich partnerstw. Brak jest danych statystycznych dotyczących współpracy z mediami. Z inicjatywy Komisji możemy zbierać dane na zadany temat – np. w formie ankiet – biuro ZMP jest do dyspozycji członków Komisji w tym zakresie. Standardowo biuro przygotowuje dane SAS pod kątem miast, z których pochodzą członkowie Komisji.

Komisja może proponować inicjatywy legislacyjne, czasem też Komisja wypowiada się na temat powstających aktów prawnych. W tej kadencji Komisja powinna przygotować plan pracy, a ZMP jest gotowe częściowo ponosić koszty organizacji spotkań Komisji, przy czym zakłada się również pomoc gospodarza przy organizacji takiego spotkania.

Podczas spotkania dokonano wyboru prezydium Komisji. Zgłoszono kandydata na przewodniczącego Komisji – Piotra Drygałę (kierownik Biura Organizacji Pozarządowych w Dąbrowie Górniczej). Kontrkandydatów nie było, kandydat zgodził się kandydować. Członkowie Komisji zdecydowali o jawnym głosowaniu na przewodniczącego. Wynik głosowania: 1 głos wstrzymujący się, 9 głosów za. Przewodniczącym Komisji Partnerstwa i Dialogu ZMP został Piotr Drygała z Dąbrowy Górniczej.

Na wiceprzewodniczących Komisji zgłoszono kandydaturę Renaty Lisowskiej (doradca Prezydenta Miasta Krakowa) oraz Jacka Walczaka (prezydent Sieradza). Kandydaci zgodzili się kandydować. Członkowie Komisji zdecydowali o jawnym głosowaniu na wiceprzewodniczących. Wynik głosowania ws. R. Lisowskiej: 1 głos wstrzymujący się, 9 głosów za. Wynik głosowania ws. J. Walczaka: 10 głosów za. Wiceprzewodniczącymi Komisji Partnerstwa i Dialogu ZMP zostali: Renata Lisowska z Krakowa i Jacek Walczak z Sieradza.

Ustalono, że Komisja będzie się spotykać raz na kwartał. Najbliższe posiedzenie zaplanowano na 16 lub 17 września w Warszawie, przy okazji odbywającego się w tych dniach Ogólnopolskiego Forum Organizacji Pozarządowych. Być może Komisja na to spotkanie zaprosi Kubę Wygnańskiego (KLON-JAWOR). Tematem spotkania będzie planowana ustawa o wzmocnieniu udziału mieszkańców w rozwoju lokalnym – projekt z 22 czerwca 2011 r. Prawdopodobnie w tej kadencji Sejmu ustawa ta nie zostanie uchwalona, jednak jako projekt prezydencki nie straci ważności i zajmie się nią Sejm kolejnej kadencji.

Tematem spotkania zaplanowanego na połowę stycznia 2012 będzie PPP – materiały przygotuje Biuro ZMP. Kolejnym zagadnieniem, którym zajmie się Komisja w trakcie jednego z następnych spotkań (w połowie roku 2012), mogłaby być analiza danych dotyczących współpracy JST z NGO’s oparta na wskaźnikach SAS z okresu 5 lat.

Członkowie Komisji zastanawiali się ponadto nad zleceniem ekspertyzy prawnej dotyczącej definicji akty prawa miejscowego i różnic w wyrokach sądowych jej dotyczących.

 

 

Sporządziła: Anna Wiktorczyk-Nadolna

Biuro ZMP

Poznań, 8 lipca 2011 r.