Niezbędnik KATOobywatela, powody do dumy z Katowic i do płacenia podatków w mieście, a do tego aktualności. Ruszyła nowa strona Urzędu Miasta dla mieszkańców.

Urząd Miasta w Katowicach od początku roku realizuje projekt KATOobywatel. Jego ideą jest budowa społeczeństwa obywatelskiego, wspieranie mieszkańców w działaniach na rzecz miasta i edukacja. W kwietniu uruchomiona została aplikacja Naprawmyto.pl, która służy do zgłaszania usterek i problemów, od dziury w chodniku po dzikie wysypisko. Do tej pory ponad 1700 problemów zostało w ten sposób rozwiązanych. Miasto zachęcało też mieszkańców do wspólnego sprzątania terenów rekreacyjnych w ramach akcji SprzątaMy Dzielnice czy zaprosiło ich do siania łąki miejskiej "dla klimatu". Dwa ostatnie działania mają też związek z przygotowaniami do szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się w Katowicach w grudniu.

- Wielu katowiczan jest dumnych z miasta i chce mieć swój udział w tym, jak Katowice się zmieniają. Naszą rolą jest zachęcić ich do działania, do realizowania własnych projektów i dbania o wspólną przestrzeń. Oprócz narzędzi, które są rozwijane od kilku lat, jak Budżet Obywatelski czy Inicjatywa Lokalna, proponujemy nowe możliwości - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Kolejnym krokiem jest uruchomienie strony internetowej, gdzie w jednym miejscu znalazły się wszystkie najważniejsze informacje mogące zainteresować aktywnych katowiczan. Jej elementem jest m.in. Niezbędnik KATOobywatela, czyli przewodnik jak włączyć się w życie miasta: zabierać głos, zgłaszać pomysły czy pozyskiwać wiedzę. To witryna projektu, ale i miejsce, gdzie będą pojawiały się aktualności z życia miasta. Jest też wiele powodów do dumy z Katowic w zakładce "KATOduma", czy powody, dla których warto płacić podatki w Katowicach pod hasłem „KATOobywatelu melduj się!".