Związek Miast Polskich zaprasza miasta do zaangażowania się w kampanię zachęcającą mieszkańców do głosowania - udział w wyborach to nie tylko obywatelski obowiązek, ale też świętowanie demokracji.

Wybory parlamentarne odbędą się już za niespełna dwa tygodnie, w niedzielę, 13 października. 25 września br. przedstawiciele miast - Warszawy, Gliwic, Łodzi, Sopotu i Związku Miast Polskich zainaugurowali kampanię profrekwencyjną, w której zachęcają do głosowania mieszkańców i przypominają, że udział w wyborach to nie tylko obywatelski obowiązek, ale również świętowanie demokracji. 

ZAPRASZAMY WSZYSTKIE MIASTA DO AKTYWNEGO WŁĄCZENIA SIĘ DO TEJ AKCJI (MATERIAŁY DO WYKORZYSTANIA W ZAŁĄCZENIU).

Pamiętajmy, że w wolnych wyborach liczy się każdy głos i każdy głosujący może zadecydować o przyszłości swojego kraju. Większość wybiera za niegłosujących. Znów zachęcamy mieszkańców do pójścia do urn wyborczych. Mam nadzieję, że uda się pobić wynik frekwencji z 2015 r. – powiedział Rafał Trzaskowski i dodaje – W stolicy wydłużamy przed wyborami godziny prac urzędów. Dajemy warszawiakom dodatkową możliwość dopełnienia formalności, by w niedzielę, 13 października mogli zagłosować niezależnie od miejsca pobytu. Aktywnie zachęcamy do udziału również młode osoby, którzy po raz pierwszy wybiorą swoich reprezentantów w Sejmie i Senacie.

Chcemy, aby wybory były świętem w każdym polskim mieście. Dodatkowo zachęcamy przedstawicieli lokalnej administracji do otwarcia urzędów w sobotę, 5 października, aby ułatwić odbiór zaświadczeń wyborczych – powiedział Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich.

Ostatnie wybory samorządowe udowodniły, że mieszkańcy chcą decydować o tym, kto zadba o miejsce, w którym żyją. Teraz chcemy wyzwolić energię w całym kraju, dlatego również dziś powtarzam –spotkajmy się na wyborach – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Sopot ma jedną z najwyższych frekwencji wyborczych w Polsce, ale to i tak ciągle daleko do ideału. Szkoły, organizacje pozarządowe, my wszyscy, podejmujemy wyzwanie, aby przekonać szczególnie młodych ludzi, że wybory wpłyną na ich kolejne lata życia. Tym samym za trzy tygodnie zagłosujemy na swoje poczucie bezpieczeństwa, możliwość rozwoju czy też zarobki – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Wybory do Sejmu Rzeczypospolitej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w niedzielę 13 października 2019 roku. Głosować będzie można bez przerwy od godz. 7.00 do godz. 21.00.

Warszawa - ułatwienia dla mieszkańców i aktywizacja młodych

Warto skorzystać również z przykładu Warszawy. W sobotę, 5 października w godz. 9.00-13.00 pracownicy Urzędu m.st. Warszawy będą do dyspozycji mieszkańców w sprawach związanych z głosowaniem. Dodatkowo w tygodniu poprzedzającym wybory, od 7 do 9 października, od godz. 8.00 do godz. 9.00 warszawiacy będą mogli w urzędach dokonać formalności w sprawie wyborów parlamentarnych.

Na stronie rezerwacje.um.warszawa.pl mieszkańcy mają możliwość umówienia się z wyprzedzeniem na wizytę w urzędzie. Na platformie można również sprawdzić aktualną kolejkę do poszczególnych stanowisk.

Warszawa przygotowała specjalną stronę www.wybory.um.warszawa.pl, gdzie znajduje się kompendium wiedzy na temat wyborów. Aktywuje też młodzież do udziału w wyborach. Akcja „Młodzi głosują w Warszawie” przypomina młodym wyborcom, że każdy głos jest cenny, wpływa na wspólną przyszłość i codzienne życie. W ramach kampanii powstała platforma internetowa mojepierwszewybory.pl z grą edukacyjną oraz wskazówkami, jak wziąć udział w wyborach i oddać prawidłowy głos. W broszurze w przystępny sposób opisane jest, czym zajmuje się Sejm i Senat, co robią posłanka i poseł, senatorka i senator oraz dlaczego warto iść na wybory. W ramach projektu uczniowie zorganizują pozaszkolne kampanie profrekwencyjne, w szkołach odbędą się organizowane przez uczniów symulacje, wyborów a nauczyciele przeprowadzą specjalne lekcje na podstawie materiałów opracowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Tutaj pokazujemy przykładowe plakaty, które pojawiły się na ulicach Warszawy:

A to plakaty dla miast, które chcą się włączyć w tę kampanię:


W załączeniu plakaty do pobrania i edycji zapisane w formacie PDF (logotyp umieszczony na osobnej warstwie). W razie problemów z pobraniem lub edycją plików prosimy o kontakt pod adresem mailowym: krzysztof.paczynski@zmp.poznan.pl