Gdyński ratusz oficjalnie żegna się z plastikiem. W odstawkę idą m.in. plastikowe kubeczki, torebki i pojemniki na żywność. Zastąpią je wykonane ze szkła, drewna i innych naturalnych materiałów.

Gdyński ratusz oficjalnie żegna się z plastikiem. W odstawkę idą m.in. plastikowe kubeczki, torebki i pojemniki na żywność. Zastąpią je wykonane ze szkła, drewna i innych naturalnych materiałów oraz te nadające się do wielokrotnego użytku. To kolejny krok urzędników w kierunku ograniczenia wykorzystywania materiałów, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko.

Co roku coraz więcej odpadów z tworzyw sztucznych gromadzi się w morzach i oceanach, gdzie stanowią one ok. 70% wszystkich śmieci. Ich ilość cały czas rośnie, co w połączeniu z długim czasem rozkładu, stanowi coraz poważniejsze zagrożenie dla przyrody. Pozostałości po plastiku można znaleźć u niektórych gatunków ryb lub skorupiaków, a koniec końców, trafiają więc one także do ostatniego ogniwa łańcucha pokarmowego, czyli człowieka.

Postępując zgodnie z zasadą „myśl globalnie, działaj lokalnie”, gdyński magistrat, miejskie jednostki organizacyjne oraz inne jednostki budżetowe stawiają na wykorzystanie produktów wykonanych ze szkła, papieru, drewna i innych zamienników plastiku, które po zużyciu pozwalają na poddanie ich recyclingowi lub są biodegradowalne. Podjęte działania dotyczą również wszelkiego rodzaju spotkań i imprez organizowanych i współorganizowanych przez miasto.
Jedną ze zmian w kierunku pro-środowiskowym jest zastąpienie wody mineralnej w plastikowych butelkach i zgrzewkach na taką, która dostarczana jest w opakowaniach ze szkła. W odstawkę idą także m.in. plastikowe kubeczki, sztućce, słomki, mieszadełka, torebki i pojemniki na żywność. Zastąpią je wykonane ze szkła, drewna i innych naturalnych materiałów oraz te nadające się do wielokrotnego użytku. Prezydent Gdyni zaapelował również do pracowników o ograniczone zużycie materiałów biurowych, w szczególności papieru do drukarek, tzw. „koszulek” czy plastikowych okładek na dokumenty.