Już za kilka dni zostanie oddane do użytku Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne, czyli dworzec na stacji kolejowej Dzierżoniów Śląski. To jedna z największych dzierżoniowskich inwestycji ostatnich lat.

W pierwszej połowie stycznia planowane jest oddanie do użytku Sowiogórskiego Centrum Komunikacyjnego, czyli dworca na stacji kolejowej Dzierżoniów Śląski. Taką oficjalną nazwę, mającą kojarzyć się z główną atrakcją turystyczną regionu – Górami Sowimi, ma przyjąć zmodernizowane centrum przesiadkowe.

To jedna z największych dzierżoniowskich inwestycji ostatnich lat. Za kwotę ponad 9 mln złotych odrestaurowano nie tylko zabytkowy budynek dworca, zmienił się także układ komunikacyjny w jego okolicy.

- Obecnie ze stanowisk odjazdowych w Sowiogórskim Centrum Komunikacyjnym korzystać będą nie tylko autobusy miejskie, ale także prywatni przewoźnicy – takich podmiotów funkcjonuje kilkanaście na terenie naszego miasta. Wszyscy zostali zaproszeni do rozmów – informuje burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

W wyremontowanym budynku dworca gotowa jest już poczekalnia wraz z automatem biletowym, kącik zabaw dla dzieci, otwarty punkt z książkami - każdy będzie mógł pożyczyć książkę, a także przynieść własną. Do budynku dworca z ul. Batalionów Chłopskich przeniesiona zostanie także siedziba dzierżoniowskich dzielnicowych. Na parterze funkcjonować ma restauracja - lokal jest w pełni wyposażony – kuchnia, lodówki, zamrażarki, stoliki i krzesła.
Pierwsze piętro zaadaptowano na hostel z 34 miejscami noclegowymi (pokoje 4-10 osobowe) i całodobową recepcją - z myślą o turystach indywidualnych i grupach, także wycieczkach szkolnych. Hostel powstał z lokali uzyskanych po wykwaterowaniu do mieszkań komunalnych byłych pracowników kolei i ich rodzin.

- Budynek jest nowoczesny i ekologiczny. Dotychczasową kotłownię węglową zastąpiła nowoczesna kotłownia gazowa, wyposażono go w instalacje solarne do podgrzewania wody i instalacje fotowoltaiczne zasilające tablice świetlne z rozkładem jazdy oraz zbiorniki na wodę deszczową, by wykorzystać ją do spłukiwania toalet. Obiekt ocieplono i wymieniono okna - zaznacza burmistrz.

Przy dworcu wybudowano także parking z pierwszą w mieście stacją do ładowania samochodów elektrycznych, plac zabaw, ścieżki rowerowe, miejsca postojowe dla rowerów, dwa pawilony handlowe.