Ciechanów - Rewitalizacja wokół wieży ciśnień
W ramach rewitalizacji charakterystycznej ciechanowskiej wieży ciśnień zagospodarowany zostanie teren wokół. Prócz parku nauki powstaną m.in. zielona polana, restauracja i atrakcje dla najmłodszych.
Ciechan_w-wie_a_ci_nie_.jpg
fot. umciechanow.pl

Budynek parku nauki, powstający obok wieży ciśnień w ramach rewitalizacji, ma już prawie gotowe wszystkie podziemne ściany, na ukończeniu jest strop. Będzie to budynek dwukondygnacyjny. Mimo zimy prace są kontynuowane. Wiosną wykonawca skupi się na rewitalizacji konstrukcji wieży.

W ramach projektu obejmującego rewitalizację charakterystycznej ciechanowskiej wieży ciśnień zagospodarowany zostanie teren wokół. Prócz parku nauki powstaną m.in. zielona polana, restauracja i atrakcje dla najmłodszych. Inwestycja potrwa do połowy 2018 roku.

Rewitalizacja polegała będzie na przystosowaniu konstrukcji wieży do nowych funkcji bez ingerencji w jej „matematyczny” kształt. Roboty będą obejmowały m. in: demontaż poszycia i starego ocieplenia zbiornika oraz elementów niezwiązanych z konstrukcją zbiornika, wykonanie nowego poszycia zewnętrznego, konserwację istniejącej konstrukcji wsporczej wieży oraz konstrukcji zbiornika wyrównawczego, prace w zakresie fundamentów. Planowane jest wykonanie oddolnej iluminacji wieży w systemie światła zalewowego. Teren wokół wieży stanie się ogrodem sztuki, stanowiącym estetyczne przedpole dla parku nauki.

Do wieży będzie można podejść trzema alejkami. Powstaną także betonowe alejki ze spadkami umożliwiającymi zabawy najmłodszym – latem będą to tory dla rowerów, rolek i deskorolek, zimą – tory saneczkowe ze ślizgawką na placu pod wieżą. Przed frontem inwestycji został zaprojektowany parking i powierzchnie utwardzone. Teren w pobliżu wieży zostanie zagospodarowany zielenią – zagajnikiem brzozowym, żywopłotem.

Zaprojektowano przyjazne strefy rekreacyjne, takie jak zielona polana wewnętrzna z potencjałem kina letniego oraz uniwersalna zadaszona sień wejściowa tzw. „zona digital” (WI-FI). Strefy oraz wszystkie pomieszczenia (z wydzieloną kawiarnią - wyspą włącznie) stanowić będą publiczną przestrzeń otwartą dla każdego bez ograniczeń, w tym osób niepełnosprawnych i starszych.

Wieża ciśnień, która została zaprojektowana w 1972 roku przez architekta Jerzego Bogusławskiego jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. To zbiornik wyrównawczy, który znajduje się w najwyższym miejscu w mieście od lat 80-tych jest całkowicie nieużytkowany.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY