Ruszyła sprzedaż biletów do nowego centrum nauki w Ciechanowie. Powstały przy zrewitalizowanej wieży ciśnień Park Nauki Torus to miejsce interaktywnej edukacji poprzez zabawę.

Nauka za pomocą doświadczeń stanowić będzie podstawę oferty, kierowanej przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Odwiedzający Park Nauki Torus będą mogli samodzielnie badać zjawiska, poszukiwać ciągów przyczynowo-skutkowych, wyciągać wnioski. Będzie można m.in. sprawdzić na jakiej zasadzie działają wieże ciśnień, przekonać się o praktycznym zastosowaniu równań Bernoulliego, czy doznać iluzji i złudzeń optycznych.

W ofercie Parku Nauki Torus będą warsztaty i zajęcia skierowane przede wszystkim dla grup uczniów, jak również dla dorosłych, rozwijające zainteresowania matematyką, techniką i innymi naukami ścisłymi. Przeznaczona do tego sala wielofunkcyjna znajduje się także w lewej części budynku.

Inspiracją do nadania obiektowi nazwy Park Nauki Torus był element składowy wieży ciśnień. Nazwa podkreśla matematyczny i naukowy charakter budynku i samej wieży. Wieża i jej specyfika stanowiły punkt wyjścia do realizacji kompleksowej inwestycji. Na rewitalizację niszczejącej wieży ciśnień miasto pozyskało unijne dofinansowanie w wysokości 2,7 mln zł. Wieża została oczyszczona i pomalowana, na torusie pojawiło się nowe pokrycie z blachy tytanowo-cynkowej, konstrukcję podświetlono. Nie ograniczono się do remontu wieży, a zdecydowano o utworzeniu parku nauki i zagospodarowaniu całego terenu wokół.

Na uruchomienie Parku Nauki Torus w budynku przy wieży ciśnień władze miasta pozyskały w tym roku 886 320,09 zł od samorządu województwa mazowieckiego.

Wieża ciśnień z parkiem nauki w 2019 roku została Top Inwestycją Komunalną. Ciechanowska inwestycja znalazła się wśród dziesięciu nagrodzonych w konkursie organizowanym przez serwis portalsamorzadowy.pl. Ponadto w głosowaniu internautów zdobyła trzecie miejsce.