Już 1 czerwca rozpoczyna się Święto Wolności i Solidarności. Oczy całego kraju będą zwrócone na Trójmiasto, gdzie przez 11 dni samorządy, organizacje społeczne i mieszkańcy będą celebrować rocznicę.

Już 1 czerwca rozpoczyna się Święto Wolności i Solidarności. Oczy całego kraju będą zwrócone na Trójmiasto, gdzie przez 11 dni samorządy, organizacje społeczne i mieszkańcy będą celebrować okrągłą, 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów po II wojnie światowej.

Przed nami wydarzenie, które będzie hołdem dla pokoleń zmieniających polską rzeczywistość – od 1 do 11 czerwca będą trwać obchody Święta Wolności i Solidarności. W Gdańsku, Gdyni i Sopocie szykowane są dziesiątki wydarzeń, które będą nawiązywać zarówno do 30. rocznicy zorganizowania pierwszych częściowo wolnych wyborów, jak i do bieżących wyzwań społeczeństwa obywatelskiego i samorządów.

Cała Polska będzie patrzeć na Trójmiasto
Centrum uroczystości jubileuszowych będzie Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności. Utworzona zostanie m.in. Strefa Społeczna, największa przestrzeń wymiany doświadczeń w historii organizacji pozarządowych. To ponad 200 organizacji w 13 specjalnie przygotowanych halach, w których gospodarzami będą też samorządy z całej Polski. To tylko część z przygotowywanych na czerwiec tego roku działań.

- Święto Wolności i Solidarności to dwa filary: samorządowy i społeczny, oparty właśnie na organizacjach społecznych. Stąd dzisiaj obecność liderów samorządowych z naszej metropolii, naszego regionu. Bardzo im dziękuję nie tylko za obecność, ale także za aktywne współtworzenie święta. To święto nasze, obywateli świadomych społecznie, samorządowo, patriotycznie i polsko – podkreśliła na wstępie Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Wszystkim nam bardzo zależy, żeby te działania wybrzmiały w naszych miastach i gminach. Tu, w Gdańsku spotkamy się na Ołowiance, udział potwierdziło do tej pory ponad 350 samorządowców, a więc będzie z kim debatować – mówił prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. - Te symbole pokazują, że bardzo chcemy świętować w naszych poszczególnych miastach, emblematy pojawiają się w wielu miejscach. 4 czerwca o godzinie 12:00 będzie także rozbrzmiewał hymn. Warto podkreślić również, że poza samorządami spotykają się także praktycy partycypacji społecznej. 10 czerwca w Gdańsku i Sopocie, a 11 czerwca w Gdyni spotkają się aktywiści, mieszkańcy i przedstawiciele ruchów miejskich, którzy chcą debatować w partycypacji społecznej. Ponad 300 zgłoszeń zapowiada znakomite debaty, a więc czeka nas ciekawy, aktywny czas w wielu wymiarach – powiedział prezydent Szczurek.

Święto Wolności i Solidarności, które odbędzie się od 1 do 11 czerwca to nie tylko debaty i dyskusje, ale też szereg wydarzeń kulturalnych (koncerty, wystawy, projekcje filmów), warsztaty, strefy animacji dla najmłodszych czy spotkania ze świadkami wydarzeń i autorami. Pełny program wydarzeń jest dostępny na stronie internetowej www.2019gdansk.pl.