Z ministrami o bezpieczeństwie sanitarnym wyborów prezydenckich
Samorządowcy podczas spotkania online z wiceministrami zdrowia oraz zastępcą Głównego Inspektora Sanitarnego przekazali uwagi do projektu dotyczącego bezpiecznego przeprowadzenia wyborów
ZDRowie.JPG
fot. Hanna Hendrysiak

Ministerstwo Zdrowia do pilnego zaopiniowania przekazało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym oraz środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zaopiniuje projekt do 10 czerwca br.

Samorządowcy z zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej spotkali się podczas wideokonferencji z wiceministrami zdrowia: Józefą Szczurek-Żelazko oraz Januszem Cieszyńskim, a także Izabelą Kucharską, zastępcą Głównego Inspektora Sanitarnego.

Podczas spotkania zaproponowali, by resort zdrowia zapewnił centralny zakup środków zabezpieczenia komisji wyborczych, takich jak: przyłbice, maski, rękawice ochronne czy płyny do dezynfekcji rąk oraz powierzchni. Samorządowcy z kolei przygotują szacunki potrzeb dotyczących tych środków, a także - osłon ochronnych z pleksi w przeliczeniu na liczbę stanowisk w komisji i cenę wykonania. 

Z projektu rozporządzenia (w załączeniu) wynika, że samorządy będą miały możliwość zastosowania alternatywnych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego. Trzeba będzie wyposażyć członków komisji albo w maseczki (P1), albo w przyłbice. W przypadku tej drugiej opcji będą także konieczne osłony z pleksi. JST będą musiały wybrać jeden ze sposobów zabezpieczenia.

Wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński nalegał, by zamówieniem osłon z pleksi zajęły się samorządy. Rząd przekaże zwiększoną dotację na realizację zadań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów prezydenckich w reżimie sanitarnym.

Wiceminister Cieszyński zaproponował, że resort zdrowia może na swojej stronie internetowej zamieścić specjalny (bardzo prosty) formularz dla samorządów, w którym będą mogły określić swoje zapotrzebowanie na środki ochronne. To pozwoli stosunkowo szybko i z dużą dokładnością oszacować skalę zapotrzebowania na nie w skali kraju.

Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacji doprecyzował, by formularz dostępny był od 15 czerwca, a termin zgłaszania potrzeb przez JST wyznaczyć do 19 czerwca. Ministerstwo Zdrowia winno w ciągu 5 dni od zgłoszenia dostarczyć środki do gmin. Taki zapis pozwoli zmobilizować JST do szybkiego przesyłania wypełnionych formularzy, bo do wyborów jest już niewiele czasu.

Samorządowcy chcą, by rząd zwiększył dotację również o osoby obsługujące komisję, które będą np. pilnowały, aby w lokalu wyborczym przebywała dozwolona liczba wyborców czy prowadziły dezynfekcję powierzchni. Podkreślali też, że dotacja powinna trafić do samorządów przed wyborami, a nie po. Złożyli wniosek o jak najszybsze przekazanie środków.

Wiceminister Cieszyński poinformował, że rząd może pewną pulę środków ochronnych przekazać wszystkim wojewodom, którzy w razie nagłej potrzeby dostarczą je w czasie dnia wyborczego do komisji.

Prowadzący spotkanie prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski zaproponował, by zespół ponownie spotkał się następnego dnia i omówił wprowadzone do tego czasu zmiany zapisów w projekcie rozporządzenia.

Kolejne spotkanie, mające na celu omówienie szczegółów przygotowań do wyborów i rozwiązanie ewentualnych problemów zaplanowano w tym samym gronie na 17 czerwca br.

hh

Załączniki:
Projekt rozporządzenia MZ z dnia 9 czerwca br.
Uzasadnienie do projektu rozporządzenia MZ z dnia 9 czerwca br.
OSR do projektu rozporządzenia MZ z dnia 9 czerwca br.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY