29 i 30 maja w Legnicy po raz pierwszy w tej kadencji spotkała się Komisja Sportu ZMP. Podsumowano minione cztery lata pracy tego gremium oraz wybrano jego prezydium na kolejną, ósmą kadencję.

Przewodniczącą Komisji Sportu Związku Miast Polskich została Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu UM Poznania. W prezydium komisji znaleźli się ponadto: Mariola Soczyńska - Dyrektor Wydziału Sportu UM Torunia, Marek Kondraciuk - Dyrektor Wydziału Sportu UM ŁodziJoanna Winiarska - Wiceprzewodnicząca RM w Kielcach, Zbigniew Rutka - Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM Legnicy oraz Marcin Zmitrowicz - Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kozienicach.

- To dla mnie ogromne wyróżnienie, tym bardziej że przewodniczącą Komisji Sportu ZMP wybrano mnie po raz kolejny - mówi Ewa Bąk. - To jednak przede wszystkim wielkie uznanie dla poznańskiego sportu. Członkowie komisji doskonale wiedzą, że w Poznaniu dzieje się bardzo dużo, jesteśmy bardzo aktywni.

Pierwsze w tej kadencji spotkanie Komisji Sportu odbyło się w Legnicy. Kilkudziesięciu delegatów z całego kraju podsumowało kończącą się VII kadencję tego gremium i wybrało władze komisji na lata 2019-2023.

Gospodarz spotkania, prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski zaprezentował gościom rozwój i osiągnięcia legnickiego sportu. Podkreślił, że budżetowe nakłady na inwestycje sportowe, sport dzieci i młodzieży, utrzymanie bazy, wsparcie działań sportowych organizacji i stowarzyszeń, stypendia i nagrody oraz imprezy i wydarzenia wyniosą w tym roku ponad 12 mln zł.
Komisja obejrzała legnickie obiekty sportowe – pumptrack, skatepark, basen Delfinek, a także Stadion im. Orła Białego i kompleks lekkoatletyczny w parku Miejskim.
- Jesteśmy pod wrażeniem sportowego rozmachu i osiągnięć Legnicy – mówi Ewa Bąk, przewodnicząca komisji. - Miasto dba zarówno o rozwój sportu amatorskiego, jak i wyczynowego.

Podczas zwiedzania stadionu piłkarskiego członkowie komisji spotkali się z Wojciechem Robaszkiem, Dyrektorem Akademii Piłkarskiej Miedzi Legnica, który opowiedział o swoim autorskim programie szkolenia młodych piłkarzy opartym na niemieckiej myśli szkoleniowej.

W tym roku zaplanowane jest jeszcze jedno spotkanie komisji, pod koniec listopada w Poznaniu.