Nowe słupy oświetleniowe i ponad 2300 nowych, energooszczędnych opraw ledowych zostanie zamontowanych m.in. w tzw. Starych Tychach. Zastąpią stare, zniszczone oprawy i betonowe latarnie.

W Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę o dofinansowanie na realizacje tego wartego blisko 23 miliony złotych zadania (dofinansowanie wynosi ponad 14 mln zł.)

- To już kolejny projekt związany z modernizacją oświetlenia w Tychach. Z pewnością jednak nie ostatni. Podzieliliśmy miasto na cztery obszary i za otrzymane właśnie środki w dwóch z nich wymienimy stare, betonowe słupy i zużyte oprawy na nowe, zdecydowanie bardziej energooszczędne i ekologiczne. Dzięki nim ulice i chodniki będą także lepiej oświetlone, zwiększy się więc bezpieczeństwo mieszkańców. Na usunięciu starych, brzydkich betonowych latarni zyska także estetyka miasta  – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Zakres projektu obejmuje m.in. wymianę istniejących opraw na nowe, energooszczędne oraz wymianę większości słupów oświetleniowych.

Całkowita wartość projekt: 22 901 739,67 zł (dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 14 496 869,32 zł). Teraz rozpoczną się przygotowania do ogłoszenia przetargu na realizacje tej inwestycji. Wstępnie planowane jej zakończenie to 30 października 2020 roku.

W Tychach trwa także modernizacja systemu oświetlenia w ramach programu SOWA oraz modernizacja oświetlenia przejętego od spółki Tauron na początku 2018 roku. Wówczas gmina za blisko milion złotych kupiła 3523 opraw oświetleniowych oraz 2193 słupów na blisko 90 ulicach w mieście.