Katowice mają szansę stać się gospodarzem jednej z największych konferencji ONZ. Polska chce zorganizować XI edycję Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. właśnie w stolicy Górnego Śląska.

Światowe Forum Miejskie to prestiżowa międzynarodowa konferencja, którą organizuje agenda ONZ do spraw osiedli miejskich UN-HABITAT. Polska jest zainteresowana ubieganiem się o organizację XI edycji tego wydarzenia, która odbędzie się w 2022 roku.

- Rząd zdecydował dzisiaj, że miastem, które przedstawimy w naszej kandydaturze będą Katowice. Za Katowicami przemawia to, że dysponują największym w Polsce centrum kongresowo-wystawienniczym. Wszystkie wydarzenia forum mogłyby się odbyć w jednym miejscu – wyjaśnił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Dodał, że mocną stroną miasta jest też możliwość zbudowania ciekawej narracji.
- Katowice to miejsce, w którym przemysłowa historia, poprzemysłowa architektura łączą się z aspiracjami do bycia centrum kultury i biznesu. To materiał na piękną opowieść – ocenił minister.
Inne atuty Katowic to kreatywne wykorzystanie potencjału miasta poprzemysłowego, osiągnięcia w zakresie rewitalizacji i położenie – przy autostradzie A4 i w pobliżu Krakowa, który dysponuje drugim lotniskiem i dobrą bazą noclegową. Miasto jest również członkiem pierwszego w Polsce związku metropolitalnego (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia).

- Podczas forum chcielibyśmy promować tematy ważne z perspektywy naszej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. To na przykład zrównoważony rozwój przestrzenny, polityka miejska, mieszkalnictwo oraz spójność terytorialna miast i regionów – powiedział Kwieciński.
Organizacja wydarzenia to także okazja do zaprezentowania polskich osiągnięć w zakresie rewitalizacji oraz dostępności mieszkań i przestrzeni publicznej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. To kwestie wynikające wprost z programów Dostępność Plus i Mieszkanie Plus.
Skorzysta także gospodarka. Wydarzenie o tej skali w Polsce to promocja kraju i regionu, w którym to się odbywa. To także szansa na rozwój turystyki i kontaktów biznesowych.

Gospodarzem poprzedniej edycji forum było Kuala Lumpur, z kolei 10. edycja forum w 2020 r. odbędzie się w Abu Zabi

W kwietniu 2019 roku ONZ ogłosi kto zostanie organizatorem wydarzenia zaplanowanego na 2022 r. Ze strony rządowej koordynatorem przygotowań polskiej kandydatury jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.