W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy po raz kolejny o przewidywanych skutkach gwałtownego wzrostu wydatków miast na oświatę – związanych z reformą edukacji oraz z podwyżkami płac nauczycieli.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, która zebrała się 30 października br., na wniosek Związku Miast Polskich omówiła na początku (w pierwszym punkcie spraw różnych) kwestie finansów oświatowych. Samorządowcy mówili o tym, że pieniędzy z subwencji nie wystarczy na podstawowe wydatki. Wszystkie samorządy - małe i duże - będą miały problem ze znalezieniem pieniędzy na wypłatę podwyżek nauczycielom. A płace w strukturze wydatków oświatowych stanowią w ostatnich latach między 80 a 90% i to bez pochodnych.

W najnowszym „Samorządzie Miejskim” prezentujemy priorytety legislacyjne Związku Miast Polskich na początek kadencji parlamentarnej 2019-2023, a także listę spraw, którymi zamierza zająć się w najbliższym czasie Zarząd Związku z pomocą nowo wybranych senatorów wywodzących się ze środowiska samorządowego.

Zapraszamy do przeczytania relacji z III Forum Rozwoju Miast. Tym razem uczestnicy tego wydarzenia poświęcili uwagę człowiekowi w inteligentnym mieście – jego potrzebom i oczekiwaniom. W tekście „(Nie)zapomniane cmentarze” relacjonujemy dyskusję naukowców, przedstawicieli różnych wyznań religijnych oraz przedstawicieli stowarzyszeń zajmujących się ochroną tego dziedzictwa kulturowego na temat tego, jak chronić stare cmentarze – pożydowskie, ewangelickie czy prawosławne i jakie potrzebne są zmiany w prawie, by czynić to skutecznie.

W naszym miesięczniku odnotowujemy także to, co dzieje się w Programie „Rozwój lokalny”. Tym razem piszemy o norweskich doświadczeniach w dziedzinie łączenia się gmin, a także o działaniach władz Oslo dla poprawy i ochrony klimatu.

Piszemy także o Piasecznie, które w tym roku obchodzi jubileusz 590-lecia praw miejskich.