W kolejnym numerze miesięcznika o proteście i działaniach podjętych przez Związek przeciwko obniżaniu pensji samorządowcom oraz szerzej o kampanii edukacyjno-informacyjnej „Sam urządzaj swoje miasto”.

Związek Miast Polskich i Strona Samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu protestują przeciwko obniżaniu pensji samorządowcom. I podejmują walkę na wszystkich możliwych frontach, a także w mediach.

W miesięczniku piszemy o inauguracji kampanii edukacyjno-informacyjnej „Sam urządzaj swoje miasto.

Publikujemy szeroką relację ze zorganizowanego przez Związek Miast Polskich Kongresu Rzeczników Prasowych, Redaktorów Prasy Miejskiej i Biur Promocji, który odbył się w Tychach. Jego uczestnicy mieli okazję zapoznania się z najnowszymi trendami, możliwościami i narzędziami nowoczesnego public relations. Tematykę prasy miejskiej poruszamy ponadto w tekście „Spór o gazety lokalne”.

Prezentujemy także relacje z majowych spotkań Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Pierwsze z nich, uroczyste, odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie w związku z mijająca w tym roku 25. rocznicą powołania Komisji. Podczas comiesięcznego, roboczego spotkania samorządowcy i członkowie rządu rozmawiali o przygotowaniu do wyborów samorządowych, poprawianiu indywidualnego wskaźnika zadłużania JST oraz zniesieniu najbardziej zadłużonej gminy - Ostrowice.

W „Samorządzie Miejskim” ponadto informacja o apelu o podjęcie niezbędnych działań dla przeciwdziałania recentralizacji i osłabiania samorządu terytorialnego, jaki przedstawiciele organizacji samorządowych wręczyli Andrzejowi Dudzie.

„Przede wszystkim słuchać mieszkańców” - taki tytuł nosi wywiad, jakiego udzielił nam burmistrz Maciej Berlicki w związku z jubileuszem praw miejskich Sianowa. - Największa nasza inwestycja to budowa ścieżek rowerowych za 7 mln zł, które doprowadzą nas do morza – do miejscowości Łazy w gminie Mielno i połączą kilka gmin z nadmorskiego szlaku. Chcemy też założyć farmę fotowoltaiczną, dzięki której będziemy mieli własny prąd - czytamy w tekście.

W „Samorządzie Miejskim” zapraszamy ponadto na tegoroczną międzynarodową konferencję „Miasto 2018 - Zarządzanie miastem, która tradycyjnie odbędzie się w Katowicach. W tym roku głównymi jej tematami będą obszary metropolitalne, mobilność miejska i kultura czasu wolnego.