26 września na zabytkowym dworcu kolejowym w Rudzie Śląskiej – Chebziu w pełnym zakresie zainaugurowano działalność Stacji Biblioteka.

Stacja biblioteka nareszcie otwarta! Teraz będzie można czekać na pociąg z pasjonującą książką z biblioteki. 26 września zainaugurowała działalność Stacji Biblioteki na zabytkowym dworcu kolejowym w Rudzie Śląskiej – Chebziu. 
- Ktoś może zapytać gdzie dworzec kolejowy, a gdzie biblioteka. Odpowiadam w tym miejscu!
- mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. - Dworzec, stacja z jednej strony, czyli przystanek w podróży, to właśnie dworzec. Biblioteka jest także takim miejscem, gdzie musimy się zatrzymać przed podróżą mentalną. Poprzez książki dokonujemy podróży myślowej. Połączyliśmy te funkcje - dodaje. 
W bibliotece możemy znaleźć księgozbiór z zamkniętej Filii nr 17, która mieściła się przy ul. Osiedlowej 1 oraz zbiory pochodzące z Mediateki i Czytelni Biblioteki Centralnej. Orientacyjna liczba to aż 8,5 tys. woluminów. Są tu także piękne meble biblioteczne i biurowe, przesuwane regały na książki, a także wygodne fotele i pufy dla czytelników, którzy czekając na pociąg, będą chcieli skorzystać na stacji z książek czy gazet. Prace związane z umeblowaniem i montażem sprzętu audiowizualnego wynoszą ponad 1,1 mln zł, z czego ponad połowę tej sumy stanowi dofinansowanie ze środków unijnych. 
- Mam nadzieję, że dzięki tej bibliotece będzie się rozwijać nasze miasto, a innego znaczenia dostanie dzielnica Chebzie, która była kiedyś jedną z najbogatszych w Rudzie Śląskiej - mówi prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. - Kiedyś był to olbrzymi dworzec, obiekt przez który kiedyś przechodziła stal, węgiel. Jest piękny. Biblioteka będzie działać dla naszych mieszkańców, a także przyjezdnych - dodaje. 
Stacja Biblioteka to nie tylko wypożyczalnie i czytelnie. Powstała tu także kawiarnia/czytelnia oraz Galeria Fermata Godula, która będzie dostępna dla odwiedzających w godzinach pracy biblioteki.

Kompleksowa rewitalizacja budynku dworca w Chebziu zakończyła się z końcem 2018 r. Prace polegały przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku pod bibliotekę. W tym celu w głównej hali powstała stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane są obecnie regały biblioteczne oraz czytelnia. Na końcu holu głównego przy wykorzystaniu przeszkleń wydzielono przestrzeń pod wypożyczalnię, tam też znajduje się wejście na antresolę. Ponadto powstała sala animacyjna, która będzie przystosowana do realizacji spotkań i prelekcji. W budynku są też pomieszczenia dla pracowników biblioteki. - Została odrestaurowana zabytkowa klatka schodowa, nitowane słupy żeliwne i ornamenty na sufitach. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w nowoczesne instalacje. Tak jak za dawnych lat w budynku będzie działać kawiarenka – wylicza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Koszt rewitalizacji i adaptacji dworca to ponad 8 mln zł. Miasto pozyskało na jego odrestaurowanie 95% dotacji. Środki zostały przyznane w ramach konkursu z działania „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.