W Ostrowie Wlkp. otwarto pierwszą w Wielkopolsce bibliotekę multimedialną Dofinansowanie z funduszy unijnych wyniosło 3,2 mln złotych, a miasto za inwestycję zapłaciło 500 tys. złotych.

Z wielkim hukiem armatniej salwy otwarta została Mediateka! Adres - Kolejowa 24b znów związany będzie z ostrowską kulturą. Zlokalizowane są tu przystanki z różnych jej dziedzin - muzyki, literatury, kultury technicznej, kina, sztuki, filmoteki, fonoteki. Wszystko w nowatorskiej i unikatowej formie zarówno w skali miasta, ale także regionu. To pierwszy tego typu obiekt w Wielkopolsce.

Po fazie starannych prac budowlanych i wykończeniowych, a także po dokładnym przygotowaniu do inauguracji swojej działalności, ostrowska Mediateka jest gotowa, by poszerzyć i wzbogacić miejską ofertę kulturalną.

- W maju 2014 roku Empik wyprowadził się z ulicy Kolejowej 24 b. Kiedy pod koniec tego roku zostałam prezydentem Ostrowa, stanęłam przed wyborem, w jaki sposób zagospodarować budynek pod tym kojarzonym z kulturą adresem. Były dwie możliwości – wynająć i wykorzystać je komercyjnie, czy jednak dołożyć starań i wysiłku, by przywrócić jego kulturotwórczy charakter. Decyzja mogła być tylko jedna, a dziś jesteśmy świadkami jej finału – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Mediateka to przede wszystkim wspaniałe osiągnięcie Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego. Dzięki niej może ona rozszerzyć swoją ofertę o nowych odbiorców, chętnie korzystających z multimediów i lubiących przyswajać treści z takich właśnie form. Ostrowianie będą mieli z pewnością w czym wybierać, zlokalizowano tu bowiem przystanki kultury z różnych dziedzin, takich jak: muzyka, literatura, kultura techniczna, kino, sztuka, filmoteka, fonoteka, czytelnia regionalna, spotkania z kulturą czy wypożyczalnia.